Przez ostatnich sześć lat zabiegaliśmy, by inwestycja mogła dojść do skutku. Budowa IOE pozwoli nam na kilkadziesiąt lat zabezpieczyć mieszkańców Starachowic w energię cieplną produkowaną z paliwa alternatywnego, pochodzącego z odpadów, które nie nadają się do recyklingu, ale mogą zostać wykorzystane do termicznego przetwarzania – powiedział prezydent Starachowic Marek Materek.

Wartość inwestycji wynosi 102 mln zł brutto. ZEC odzyska podatek VAT, a pozostałe koszty niemal w całości pokryje preferencyjna pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. 30%, czyli ponad 22 mln zł będą umorzone po zakończeniu zadania. Finansowanie komercyjne to mniej niż 8% kosztów.

IOE poprzez wykorzystanie energetyczne RDF-u (Refuse Derived Fuel – frakcja kaloryczna odpadów o dużej wartości opałowej, które nie nadają się do recyklingu) spowoduje zmniejszenie zużycia miału węglowego w naszej spółce niemalże o połowę. Będziemy kupować 45% mniej węgla. To pokazuje, jak mocno będą zdywersyfikowane paliwa w spółce – podkreślił Marcin Pocheć, prezes ZEC.

Instalacja ma ustabilizować i nawet zahamować wzrost cen ciepła, pozwoli też wytwarzać energię elektryczną na potrzeby miejskiej ciepłowni. Przyniesie oszczędności i umożliwi tańsze przyłączanie nowych odbiorców ciepła. Dodatkowo ograniczy problem składowania odpadów, wygeneruje przychody za odbiór paliwa alternatywnego i zmniejszy emisję CO2 z kotłów węglowych.

Przeczytaj także: Elektrownia słoneczna w Dubaju ma osiągnąć moc 5 GW do 2030 r.