• 12% ciepła sieciowego w Krakowie pochodzi z Ekospalarni
  • Po wybudowaniu instalacji odzysku ciepła ze spalin produkcja energii cieplnej wzrośnie o 24%
  • ZTPO rocznie przetwarza około 230 tys. ton odpadów

Cena ciepła z opadów niezależna od kryzysu energetycznego

Przed uruchomieniem Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów (ZTPO) niemal 100% ciepła w sieci MPEC pochodziło ze spalania paliw kopalnych. W obecnych czasach ich ceny wzrosły i wciąż wzrastają, co niewątpliwie wpłynie na znaczny wzrost kosztów ogrzewania – mówi Tadeusz Trzmiel, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego.

Spółka nie podniesie w tym roku cen za ciepło pochodzące ze spalania odpadów komunalnych. Koszty ich przetwarzanie nie są nie są tak wrażliwe na wzrosty opłat za podstawowe nośniki energii, czyli węgiel i gaz ziemny. Ekospalarnia nie jest objęta systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, nie ponosi więc dodatkowych wydatków. W związku z tym mieszkańcy za tę część składową ciepła sieciowego nie będą płacić więcej. Nie zmienią się także ceny sprzedawanej przez spalarnię energii elektrycznej.


Wzrośnie udział spalanych opadów w produkcji ciepła sieciowego

Ostateczna cena ciepła oczywiście w większości będzie zależała od wzrostu cen paliw kopalnych spalanych w elektrociepłowni PGE Energia Ciepła i elektrowni CEZ Skawina, czyli głównych dostawców energii dla Krakowa. Ale rosnący udział w tym rynku Ekospalarni to nie tylko bezpieczeństwo energetyczne, którego znaczenie wzrosło przy niedoborach w zaopatrzeniu w węgiel, ale również gwarancja łagodzenia skutków ekonomicznych kryzysu energetycznego – komentuje Tadeusz Trzmiel.

W ostatnich latach około 12% ciepła sieciowego pochodziło z ZTPO. Po zakończeniu inwestycji w instalację odzysku ciepła ze spalin udział ten ma wzrosnąć o kilka punktów procentowych. Zwiększy się wtedy produkcja energii cieplnej o 243 TJ, czyli o 24%. Wytwarzanie energii elektrycznej wzrośnie o około 1,8 GWh bez konieczności spalania większej ilości odpadów. Oszczędność wody wyniesie mniej więcej 50 tys. m3 ze względu na zagospodarowanie odzyskanego kondensatu.

Ekospalarnia Kraków działa od sześciu lat i wciąż należy do najnowocześniejszych takich zakładów w Europie. 230 tys. ton odpadów rocznie przekształca w energię elektryczną i cieplną. Budowa pochłonęła 666 mln zł netto, a 55,8% kosztów kwalifikowanych pokryło dofinansowanie z unijnych środków Funduszu Spójności.

Przeczytaj także: W 80% gmin spalanie śmieci pozostaje praktycznie bezkarne