• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Transformatory. Czym są i jakie mają zastosowanie?

Opublikowano: 24-11-2022 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Choć praktycznie każdy słyszał o transformatorach, nie każdy potrafi wyjaśnić czym są te elektroniczne urządzenia. Pełnią niezwykle istotną funkcję, bez której nasza codzienność wyglądałaby całkowicie inaczej. Dlaczego? Ponieważ przekazują energię elektryczną, zmieniając jej napięcie.


Fot. Toroidy.pl Fot. Toroidy.pl

Z tego artykułu zaczerpniesz najważniejsze informacje dotyczące transformatorów. Poznasz ich rodzaje i budowę. Całość okraszona będzie garścią praktycznej wiedzy na temat zastosowania transformatorów w urządzeniach elektronicznych.

Czym jest transformator?

Transformator jest urządzeniem elektronicznym, które służy do przenoszenia energii z jednego obwodu elektrycznego do drugiego. Najważniejszym szczegółem jest to, że przekazana energia ma przekształcone napięcie.

Mówiąc prościej, transformatory służą do tego, aby odpowiednio zmienić napięcie sieci energetycznej 230 V (tej, która płynie w Twoim gniazdku), na o wiele niższe i bezpieczniejsze napięcie. Domowe urządzenia na ogół korzystają z napięcia rzędu od kilku, do kilkudziesięciu woltów.

Jak jest zbudowany transformator?

Skoro już wiesz, czym są transformatory, pora na dawkę wiedzy o tym, jak są zbudowane oraz jak działają. Tradycyjny transformator jest zbudowany z dwóch uzwojeń. Są one umieszczone blisko siebie, gdyż podstawą działania transformatora jest pole magnetyczne. Musi ono obejmować oba uzwojenia, aby możliwa była zmiana napięcia.

Warto dodać, że w większości transformatorów, uzwojenia są umiejscowione na wspólnym rdzeniu ferromagnetycznym.

Podstawowymi elementami składowymi transformatora są zatem:

  • dwa lub większa ilość uzwojeń (w zdecydowanej większości przypadków są one wykonane z izolowanego drutu miedzianego),
  • ferromagnetyczny rdzeń,
  • karkas, na który nawija się uzwojenia (najczęściej wykonany z tworzywa sztucznego).

Jeśli chodzi o zasadę działania transformatora, to wygląda ona następująco: prąd zmienny, który płynie przez uzwojenie pierwotne, wytwarza sinusoidalnie zmienne pole magnetyczne, obejmujące swoim działaniem uzwojenie wtórne. Wówczas pole magnetyczne indukuje w uzwojeniu wtórnym napięcie sinusoidalne zmienne i jeśli we wtórnym uzwojeniu występuje napięcie, to po dołączeniu do niego obciążenia, popłynie prąd o zmienionym napięciu.

Rodzaje transformatorów

Transformatory pełnią kluczową rolę nie tylko we współczesnych urządzeniach elektrycznych, ale także w sieci energetycznej. Z tego też powodu wyróżniamy wiele różnych rodzajów transformatorów, które mimo rozmaitych rozmiarów, zawsze mają to samo zadanie – przekazać prąd ze zmienionym napięciem do drugiego obwodu.

Transformator jednofazowy

Transformatory jednofazowe najczęściej są wykorzystywane do zasilania urządzeń RTV/AGD. Takie transformatory znajdziesz na przykład w zasilaczu Twojego komputera, w systemach pomiarowych, ochronnych oraz sygnalizacyjnych.

Transformator trójfazowy

Ten rodzaj transformatorów jest przeznaczony do większych napięć i stosuje się je w systemach prądu wielofazowego. Ich najczęstszym miejscem zastosowania jest przemysł.

Transformator energetyczny

Jego głównym zadaniem jest obniżanie napięcia w sieciach energetycznych. Służy także do rozdziału energii oraz transportowania jej liniami mniejszych napięć, dzięki czemu może ona trafić do odbiorców końcowych.

Warto mieć na uwadze, że transformatory energetyczne mają także kilka własnych rodzajów, takich jak transformator sieciowy mocy, suchy (chłodzony powietrzem), blokowy lub olejowy (chłodzony olejem).

Transformator toroidalny

Ich nazwa pochodzi od okrągłego kształtu. Najczęstszym zastosowaniem transformatorów toroidalnych jest zasilanie halogenowych systemów oświetleniowych.

Transformator bezpieczeństwa

Jak sama nazwa na to wskazuje, zasilają odbiorniki małej mocy, za pomocą obniżenia napięcia do poziomu 24 V.

Transformatory – przykłady zastosowań w praktyce

Fot. Toroidy.pl Fot. Toroidy.pl

Dopóki nie zdasz sobie sprawy z tego, jak ważne są transformatory, nie wiesz, że nieustannie otaczają Cię w codziennym życiu.

W zasilaczu Twojego komputera jest transformator, który pozwala na obniżenie napięcia z gniazdka, do poziomu bezpiecznego dla Twojego sprzętu. Lubisz słuchać muzyki? W każdym sprzęcie audio znajdują się transformatory toroidalne, które znajdziesz także w oświetleniu.

To tylko niektóre przykłady z praktycznego zastosowania tych niezwykle istotnych urządzeń elektrycznych.

Gdzie kupić dobrej klasy transformatory?

Jakość transformatora ma duże znaczenie, ponieważ jest on kluczową częścią każdego urządzenia elektrycznego. Duże zapotrzebowanie na transformatory sprawia, że coraz popularniejsze stają się internetowe sklepy oferujące tego typu asortyment.

Świetnym przykładem jest sklep.toroidy.pl, który w swojej ofercie posiada szeroki wachlarz różnego rodzaju transformatorów.

Znajdziesz tam zarówno transformatory jednofazowe i trójfazowe, jak również toroidalne. Co więcej, poszczególne transformatory wyróżniają się szerokim spektrum parametrów, dzięki czemu dopasujesz transformator do swoich potrzeb.

W sklepie znajdziesz również szeroki wybór akcesoriów do transformatorów, między innymi urządzenia typu DC Blocker lub układy miękkiego startu.

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!