Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) i Kanadyjska Komisja Bezpieczeństwa Jądrowego (CNSC) podpisały memorandum rozszerzające współpracę, w zakresie małych reaktorów modułowych (SMR), w szczególności modelu BWRX-300 rozwijanego przez GE Hitachi Nuclear Energy.
Wizualizacja bloku małego reaktora modułowego BWRX-300. Źródło: GE Hitachi Nuclear Energy
- PAA i CNSC planują m.in. współpracować podczas licencjonowania technologii SMR
- Pierwszy mały reaktor modułowy BWRX-300 ma zostać uruchomiony w Kanadzie w 2028 r.
- Jednostka o mocy 300 MW ma być o 60% tańsza od innych SMR
Przede wszystkim BWRX-300
Porozumienie podpisali Andrzej Głowacki, p.o. prezesa PAA oraz Rumina Velshi, przewodnicząca CNSC (ang. Canadian Nuclear Safety Commission) podczas konferencji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie).
Nowy zakres współpracy obejmuje małe reaktory modułowe (ang. Small Modular Reactors – SMR), przede wszystkim BWRX-300, które planują uruchomić oba państwa. Założono wymianę informacji w zakresie najlepszych praktyk i przeglądów technicznych w obszarze tej technologii. Strony mają też dzielić się niezależnymi analizami i ocenami wykonywanymi podczas licencjonowania. Przewidziano też wspólne szkolenia i opracowywanie rozwiązań regulacyjnych dla zapewnienia bezpieczeństwa SMR. PAA i CNSC współpracują od 2014 r.
Przeglądy techniczne projektów SMR
W memorandum zapisano, że współpraca może zostać rozszerzona w celu ułatwienia wspólnego przeglądu technicznego zaawansowanych i małych projektów reaktorów modułowych, w tym BWRX-300. Może to być:
- opracowanie wspólnych podejść do przeglądów technicznych dla zaawansowanych i małych technologii reaktorów modułowych, które ułatwiają rozwiązywanie typowych kwestii technicznych, aby umożliwić przeglądy regulacyjne, które odnoszą się do przepisów krajowych każdego uczestnika;
- współpraca w zakresie działań przedaplikacyjnych w celu zapewnienia wzajemnej gotowości do skutecznego przeglądu zaawansowanych i małych projektów reaktorów modułowych, w tym udostępnianie niezależnych wyników przeglądu regulacyjnego;
- współpraca w zakresie badań, szkoleń i rozwoju podejść regulacyjnych w celu rozwiązania unikalnych i nowatorskich kwestii technicznych w celu zapewnienia bezpieczeństwa zaawansowanych i małych technologii reaktorów modułowych.
Duże zainteresowanie małymi reaktorami
Jak informuje portal World Nuclear News, PKN Orlen przygotowuje się do ogłoszenia 25 lokalizacji dla 79 reaktorów GE-Hitachi BWRX-300 SMR. Estońska firma Fermi Energia planuje wdrożenie tej jednostki na początku lat 30. XXI w. Ma ona także zostać postawiona w Darlington w Kanadzie (trwa przegląd projektu i proces przedaplikacyjny amerykańskiej Komisji Regulacji Jądrowej – NRC).
BWRX-300 to chłodzony wodą reaktor jądrowy o mocy 300 MW z pasywnym systemem bezpieczeństwa. Według producenta pierwsza jednostka zostanie uruchomiona w Kanadzie w 2028 r. Zaletą mają być koszty kapitałowe niższe o 60% od innych tego typu SMR. Czas budowy określono na 24 do 36 miesięcy.
Przeczytaj także: Elektrownia jądrowa w Polsce – umowa na prace projektowe
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.