• Jednostki SMR mogą być alternatywą dla elektrowni zasilanych węglem czy gazem
  • Budzą coraz większe zainteresowanie ze względu na problemy z dostępnością paliw kopalnych
  • Modułowa konstrukcja umożliwia dostosowanie mocy do potrzeb odbiorcy

Stabilne i konkurencyjne cenowo źródło energii elektrycznej

Wcześniej, w czerwcu 2022 r. spółki podpisały protokół uzgodnień w zakresie rozwoju SMR (ang. Small Modular Reactors), małych modułowych reaktorów jądrowych, na rzecz zakładów przemysłowych. Rozwiązanie ma zapewnić bezpieczne, stabilne i bezemisyjne źródło energii elektrycznej dla inwestycji w strefie. Ze względu na rosnące ceny elektryczności oraz prawdopodobne problemy z dostępnością mocy w systemie elektroenergetycznych i paliw kopalnych, SMR budzą coraz większe zainteresowanie.


W Polsce powstanie jedna z pierwszych instalacji

Last Energy Polska jest spółką zależną amerykańskiej firmy Last Energy rozwijającej rozwiązania małych modułowych elektrowni jądrowych. Skalowalna konstrukcja umożliwia potencjalną rozbudowę jednostek, ma zapewniać dostawy energii elektrycznej po konkurencyjnych cenach.

Polska jest jednym z pierwszych państw, w których Last Energy planuje wdrożyć opracowaną technologię SMR. LSSE wyraziła swoje zainteresowanie naszą technologią, a także chęć podpisania długoterminowego kontraktu na odbiór wyprodukowanej energii. Przed nami proces identyfikacji potencjalnych lokalizacji, a następnie potwierdzenie założeń projektowych – mówi Damian Jamroz, prezes Last Energy Polska.

Trwają rozmowy o finansowaniu i budowie

Amerykańska oferta obejmuje inwestycję od koncepcji projektowej, przez projekt, uzgodnienia, finansowanie, realizację, serwis, utrzymanie i produkcję energii dla klienta, aż po utylizację instalacji i paliwa. DB Energy zapewni integrację infrastruktury elektrowni i klientów końcowych. Priorytetem jest zapewnienie dostępu do czystej i konkurencyjnej cenowo energii elektrycznej, ciepła lub chłodu poprzez wdrożenie technologii SMR.

Po weryfikacji korzyści finansowych i ekonomicznych z wdrożenia nowej technologii SMR na terenie strefy, przeszliśmy do rozmów na temat finansowania i budowy elektrowni składającej się z 10 małych reaktorów jądrowych. Jako jedni z pierwszych na świecie mamy szansę zastosować taką technologię u siebie. Widzimy ogromną szansę i szereg korzyści płynących z wdrożenia inwestycji, w tym osiągnięcie realnej zeroemisyjności – komentuje Ryszard Wawryniewicz, wiceprezes LSSE.

Reaktor oferowany przez Last Energy ma moc 20 MWe, moduły można instalować w większych zespołach. To jednostka typu PWR (ang. Pressurized Water Reactor) – wodna ciśnieniowa. Jest chłodzona powietrzem, wymaga niewielkich ilości wody.

Przeczytaj także: KGHM – wniosek o ocenę technologii SMR. Krok w stronę elektrowni