Fotowoltaika i inne przykłady energii odnawialnej

Kluczem do sukcesu okazuje się być wykorzystywanie OZE, czyli odnawialnych źródeł energii. Prym wiedzie w naszym kraju fotowoltaika, najczęściej korzystamy bowiem z energii słonecznej i wiatrowej. Sprzyjają im nizinne tereny oraz stale zwiększająca się dostępność sprzętu i wiedzy z zakresu instalacji fotowoltaicznych. Rzadziej spotykanymi źródłami energii odnawialnej na naszych terenach są biopaliwa oraz hydroenergia.

Jak działa fotowoltaika?

Instalacje fotowoltaiczne opierają się na kilku elementach. Najważniejszymi z nich są:

  • panele słoneczne (moduły złożone z fotoogniw),
  • system montażowy,
  • inwerter, zwany inaczej falownikiem, który dostosowuje powstały prąd do naszych domowych parametrów.

Najprościej mówiąc, ogniwa pozwalają nam pozyskać energię z promieni słonecznych, którą falownik przemienia następnie w prąd, zasilający używane przez nas urządzenia elektryczne.

Nadmiar i niedobór energii słonecznej

W dyskusjach na temat fotowoltaiki i jej zastosowania bardzo często powraca temat nadmiaru bądź niedostatku energii, którą uzyskujemy dzięki słońcu. Przede wszystkim pojawiają się wątpliwości, związane ze zmiennym dopływem promieni słonecznych do naszych instalacji. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że w Polsce zdarzają się zarówno upalne, słoneczne dni, jak i długie okresy pochmurnej pogody. Dlatego eksperci znaleźli rozwiązanie tych problemów, czyli magazyny energii.

Fotowoltaika obejmuje bowiem nie tylko instalację paneli solarnych. Jeśli chcesz zwiększyć samowystarczalność energetyczną twojego gospodarstwa domowego do maksimum, możesz zdecydować się także na własny magazyn energii. Umożliwia on przechowywanie nadmiaru pobranej z promieni słonecznych energii. Stacja ładuje się w wyjątkowo ciepłe, oświetlone dni, a zgromadzone zasoby możesz wykorzystać, kiedy warunki atmosferyczne będą zdecydowanie mniej korzystne. Magazyny energii okazują się pomocne również wtedy, gdy nasze zapotrzebowanie na nią przewyższa bieżącą produkcję opartą na fotowoltaice.

Dofinansowanie fotowoltaiki

W związku z pozytywnym wpływem fotowoltaiki na środowisko naturalne i zasoby finansowe Polaków, powstaje coraz więcej programów, w ramach których możliwe staje się uzyskanie dotacji na energooszczędne instalacje. Jeśli jesteś zainteresowany realizacją projektu w swoim gospodarstwie domowym, skontaktuj się z przedstawicielami firmy Sun Crew. Specjaliści wyręczą cię w wielu formalnościach, związanych z wymianą instalacji energetycznej. Pomogą ci także uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę, obejmujące również magazyn energii. Na wsparcie techniczne z ich strony możesz liczyć jeszcze długo po finalizacji projektu – nie musisz zatem martwić się o prace serwisowe i utrzymanie sprzętu w dobrym stanie.