Rozłącznikiem określamy urządzenie, za pomocą którego można włączyć/wyłączyć prąd roboczy nie przekraczając podanych przez producenta prądowych możliwości znamionowych. Rozłączniki ze względu na brak komór gaszeniowych oraz dodatkowych zabezpieczeń nie nadają się do rozłączania prądów zwarciowych, które mogą przekroczyć kilkukrotnie ich prąd znamionowy.
Fot. Elektrogiełda
Rozłączniki są urządzeniami znajdującymi zastosowanie m.in. w sieciach rozdzielczych, rozdzielnicach głównych i instalacjach elektroenergetycznych.
Miejscem, w którym znajdziesz wysokiej jakości rozłączniki w przystępnych cenach jest Elektrogiełda – sklep, który można odwiedzić zarówno stacjonarnie, jak i internetowo. Dzięki temu asortyment sklepu dostępny jest dla mieszkańców całej Polski. Elektrogiełda jest wielopokoleniową firmą, która profesjonalne doradztwo i zadowolenie Klienta zawsze stawia na pierwszym miejscu. Zaufaj wieloletniemu doświadczeniu i pasji i ciesz się produktami wysokiej jakości od sprawdzonych producentów. Odwiedź stronę internetową Elektrogiełdy i zapoznaj się z asortymentem https://elektrogielda.com/49906-rozlaczniki-mocy.
Rozłącznik bezpiecznikowy – czym jest i jak działa?
Dużą popularnością cieszą się połączenia bezpieczników topikowych z rozłącznikami, tworzące rozłączniki bezpiecznikowe. Umożliwiają one zabezpieczenie przed ewentualnymi skutkami zwarć czy przeciążeń. Bezpiecznik wyposażony jest w przewodnik elektryczny zwiększający swoją temperaturę w czasie przepływu prądu. W sytuacji zbyt dużego natężenia prądu, topik zaczyna się topić. Całkowite przepalenie powoduje odłączenie obwodu od źródła energii elektrycznej.
Rozłączniki bezpiecznikowe wykorzystywane są w mieszkaniach prywatnych, a także w zakładach produkcyjnych. Urządzenia te ze względu na swoje działanie i odłączanie obwodów, w których występują przeciążenia i zwarcia można uznać za część ochrony przeciwpożarowej.
Rozłącznik izolacyjny bezpiecznikowy wykorzystywany zostaje przy rozdziale energii elektrycznej. Rozłącznik tego typu chroni urządzenia przed konsekwencjami zwarć przy zastosowaniu przemysłowych wkładek bezpiecznikowych.
Rozłączniki izolacyjne – główny rozłącznik awaryjny
Popularnie występującymi rozłącznikami są także rozłączniki izolacyjne, które bardzo często stosowane są jako główny rozłącznik awaryjny. Rozłączniki izolacyjne wpływają na bezpieczeństwo obsługi - służą do odcięcia napięcia przy jednoczesnym uwidocznieniu przerwy izolacyjnej. Dzięki nim możliwe jest wykonywanie prac bez ryzyka porażeń prądem przy instalacjach elektrycznych.
Rozłączniki, jak każde inne urządzenie należy właściwie dopasować do danej instalacji. W instalacjach jednofazowych zastosowanie znajdują rozłączniki jedno- i dwubiegunowe, natomiast w trójfazowych - rozłączniki trój- i czterobiegunowe. Należy zwrócić szczególną uwagę na dobór rozłącznika pod względem jego właściwego dopasowania prądowego do obwodu w instalacji, który jest przez niego zasilany.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.