• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Łódzkie – w tym roku otwarcie ciepłowni hybrydowej w Sieradzu

Opublikowano: 09-05-2023 Źródło: UM Sieradz

Elektrociepłownia geotermalno-biomasowa w Sieradzu (woj. łódzkie) przyniesie kilkanaście milionów złotych oszczędności związanych z emisją CO2. Zmniejszy zużycie węgla o kilkadziesiąt procent. Budowa obiektu zasilanego wodami geotermalnymi i biomasą zakończy się jeszcze w tym roku.


w Sieradzu powstaje ciepłownia geotermalno-biomasowa. Fot. UM Sieradz w Sieradzu powstaje ciepłownia geotermalno-biomasowa. Fot. UM Sieradz

Ta hybrydowa technologia daje bardzo duże możliwości alternatywnego wykorzystywania wszystkich zainstalowanych w ciepłowni źródeł – mówi Witold Stefaniak, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Sieradzu, inwestora.

W ramach inwestycji spółki miejskiej powstaje ciepłownia geotermalno-biomasowa z otworem zatłaczającym Sieradz GT – 2 oraz modułem wysokosprawnej kogeneracji. Jego moc elektryczna wyniesie 0,9 MWe, a cieplna 1,1 MWt. Prąd zostanie wykorzystany na potrzeby ciepłowni, a energia cieplna wesprze jej pracę.

Całkowita moc ciepłowni geotermalno-biomasowej wynosić będzie 28 MW. Ciepło produkowane w nowo powstałej ciepłowni zabezpieczy potrzeby (ogrzewanie i ciepła woda) mieszkańców Sieradza przez 8–9 miesięcy w roku, bez uruchamiania kotłów węglowych, tym samym zmniejszy emisję gazów cieplarnianych emitowanych ze spalania węgla o 40 tys. ton CO2 rocznie, co spowoduje zmniejszenie opłat z tego tytułu – tłumaczy prezes.

Fot. UM Sieradz Fot. UM Sieradz

Rozruchy techniczne kotła biomasowego odbędą się na początku października. Cała instalacja ma być gotowa do końca 2023 r. Redukcję zużycia węgla oszacowano na 70–80%, a to oznacza oszczędności na poziomie kilkunastu milionów złotych.

Wykonawcą obiektu jest konsorcjum firm Inżynieria Rzeszów i Energy Solutions z Tarnowa. Całkowity koszt inwestycji wynosi niemal 130 mln zł netto. Dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to 72 mln w postaci dotacji i 58 mln zł niskooprocentowanej pożyczki.

Przeczytaj także: Geotermia. Dlaczego odwiert Bańska PGP-4 musi mieć aż 7 km?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia