Partnerzy portalu

Dolny Śląsk – kończy się budowa elektrociepłowni w Siechnicach

Opublikowano: 28-08-2023 Źródło: PGE

W Siechnicach (woj. dolnośląskie) dobiega końca budowa elektrociepłowni gazowej. To inwestycja Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja (ZEWK) należącej do firmy PGE Energia Ciepła z Grupy PGE. Trwają prace nad projektem rewitalizacji jeszcze działającej jednostki węglowej.


Elektrociepłownia w Siechnicach. Fot. PGE Elektrociepłownia w Siechnicach. Fot. PGE

W Siechnicach dobiega końca budowa nowej elektrociepłowni. Obiekty elektrociepłowni węglowej otwartej w połowie XX w. i zabytkowych budynków z końca XIX w. będą rewitalizowane na potrzeby mieszkańców.

Elektrociepłownia Czechnica-2 składa się z bloku gazowo-parowego, czterech kotłów szczytowo-rezerwowych i akumulatora ciepła. Jej uruchomienie zaplanowano na 2024 r. Wykorzystanie gazu ziemnego jako paliwa pozwoli obniżyć emisję CO2 o 622 tys. ton rocznie, o 61% mniej niż w jednostce zasilanej węglem. Poziom tlenków azotu obniży się o 55%, tlenków siarki o 80%, a pyłów o 20%. Oszczędności energii pierwotnej osiągną prawie 600 tys. MWh.

Stary obiekt zostanie zrewitalizowany. Fot. PGE Stary obiekt zostanie zrewitalizowany. Fot. PGE

Moc cieplna wyniesie 315 MWt (aktualnie 247 MWt), a elektryczna 179 MWe (do tej pory 100 MWe). Zgodnie z planem rozruchu instalacji ostatnio uruchomiono cztery niskoemisyjne kotły szczytowo-rezerwowe, odbyło się też pierwsze wyprowadzenie ciepła z elektrociepłowni.

PGE Energia Ciepła zrealizowała już inwestycje o wartości 3,5 mld zł, w realizacji jest dziewięć kolejnych za 5,3 mld zł, a w przygotowaniu 15 przedsięwzięć kosztujących 4,5 mld zł.

Infografika. Źródło: PGE Infografika. Źródło: PGE

Elektrociepłownia gazowa w Siechnicach zastąpi starą jednostkę węglową. ZEWK ma trzy elektrociepłownie o łącznej mocy elektrycznej 418 MWe i cieplnej 1 080 MWt. Ogrzewają niemal połowę aglomeracji wrocławskiej.

Przeczytaj także: Elektrownia atomowa w Polsce – coraz bliżej do budowy

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia