Partnerzy portalu

Rzeszów – nowe inwestycje w elektrociepłowni coraz bliżej końca [FILM]

Opublikowano: 16-01-2024 Źródło: PGE Energia Ciepła

W należącej do PGE Energia Ciepła rzeszowskiej elektrociepłowni trwa budowa rezerwowo-szczytowej kotłowni gazowej i rozbudowa Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii. Wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła z odpadów (instalacja ITPOE) nie tylko poprawi efektywność lokalnego systemu gospodarowania odpadami, ale ograniczy także spalanie węgla. Koncern planuje przejście na wytwarzanie ciepła w 70 proc. z paliw nisko- i zeroemisyjnych do 2030 r.


Elektrociepłownia Rzeszów. Fot. PGE Elektrociepłownia Rzeszów. Fot. PGE

Pod koniec 2023 r. na budowie ITPOE zakończono montaż ważącej 340 ton części ciśnieniowej kotła parowego. Obecnie wydajność pierwszej działającej linii wynosi ok. 100 tys. ton odpadów w skali roku, po uruchomieniu drugiej wzrośnie do ok. 180 tys. ton odpadów rocznie.


Projekty realizowane w elektrociepłowni w Rzeszowie wpisują się w gospodarkę obiegu zamkniętego. Wytworzone ciepło i prąd w większości trafiają do miejskiej sieci ciepłowniczej. W okresie letnim energia wyprodukowana z przetworzonych w ITPOE odpadów wystarczy dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców miasta Rzeszowa na ciepłą wodę użytkową.

Elektrociepłownia w Rzeszowie. Fot. PGE Energia Ciepła Elektrociepłownia w Rzeszowie. Fot. PGE Energia Ciepła

Rozbudowa instalacji kosztować będzie ponad 362 mln zł.

Niższe emisje, czystsze powietrze

Niebawem ma zostać oddana do użytku także rezerwowo-szczytowa kotłownia gazowa, o łącznej mocy 186 MWt, która zastąpi dwa kotły wodno-węglowe. Nowa instalacja wyposażona zostanie w sześć kotłów wodnych, które zapewnią wysoką sprawność przetwarzania energii zawartej w paliwie gazowym w ciepło.

Koszt tej inwestycji to ok. 80 mln zł.

PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie jest producentem ciepła i energii elektrycznej zaspokajającym potrzeby cieplne ok. 65 proc. mieszkańców Rzeszowa. Oddział dysponuje obecnie zainstalowaną mocą elektryczną w wysokości 141 MWe oraz cieplną 528 MWt.

Przeczytaj także: Elektrownia w Grudziądzu – kluczowe komponenty dotarły z Chin

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!