• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Gospodarka obiegu zamkniętego – materiały budowlane przyszłości

Opublikowano: 10-01-2023 Źródło: PGE

W Bełchatowie otwarto Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego (CBiRGOZ) należące do Grupy PGE. Cel to tworzenie przyszłościowych rozwiązań, mniej energochłonnych i ograniczających ślad węglowy dla m.in. wielkich inwestycji infrastrukturalnych.


Na budowach autostrad wykorzystuje się produkty uboczne z energetyki. Fot. PGE Na budowach autostrad wykorzystuje się produkty uboczne z energetyki. Fot. PGE

Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) jest jednym z kluczowych elementów europejskiego Zielonego Ładu. Ma doprowadzić do transformacji gospodarczej i dojścia w 2050 r. neutralności emisyjnej.

Mieszanka do budowy dróg z użyciem odpadów. Fot. PGE Mieszanka do budowy dróg z użyciem odpadów. Fot. PGE

Odzyskiwanie i ponowne wykorzystywanie zasobów, także w formie innej od pierwotnej, staje się niezbędne dla zaspokojenie potrzeb surowcowych i energetycznych przemysłu oraz budownictwa. To nie tylko kwestie ekologiczne, ale także ekonomiczne – coraz trudniejszy dostęp do wielu zasobów.

Gips z produktów ubocznych energetyki. Fot. PGE Gips z produktów ubocznych energetyki. Fot. PGE

Tylko jednostka gospodarcza zajmująca się procesami produkcyjnymi, które są neutralna w relacji do środowiska, spełniać będzie docelowe kryteria stawiane przez Europejski Zielony Ład. Za wdrożenie GOZ w przedsiębiorstwie można więc uznać stan, w którym nie powstają żadne odpady stałe, ścieki i emisja do atmosfery – komentuje dr inż. Tomasz Szczygielski z Instytutu Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej.

Źródło: PGE Źródło: PGE

CBiRGOZ będzie zajmować się m.in. badaniami i analizami wykorzystania odpadów i produktów ubocznych z energetyki, wykorzystaniem łopat turbin wiatrowych na potrzeby produkcji cementu czy odzyskiem włókien kompozytowych i projektami rekultywacji terenów poprzemysłowych np. pod farmy fotowoltaiczne. Centrum planuje także testy z wykorzystaniem instalacji prototypowych, próby półtechniczne i weryfikacje koncepcji nowych technologii czy badania wyrobów, a także realizację przedsięwzięć recyklingu i odzysku surowców, w tym paneli fotowoltaicznych. Dla inwestycji infrastrukturalnych zamierza oferować takie produkty, jak stabilizacje i podbudowy, kruszywa drogowe i kolejowe, spoiwa hydrauliczne, przegrody przeciwfiltracyjne, beton towarowy czy gips.

Przeczytaj także: Elektrownia Bełchatów – mniejsza emisja rtęci dzięki nowej technologii

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!