• Elektrownia atomowa ma już wykonawcę i projektanta
  • Pierwszy reaktor rozpocząć produkcję energii ma w 2033 r.
  • Większość Polaków popiera pomysł budowy elektrowni atomowych

Czytamy w nim, iż nieprawdą jest twierdzenie, że zapadła decyzja o zmianie lokalizacji elektrowni jądrowej na Pomorzu. W oświadczeniu dodano, że podczas spotkania w Chojnicach, które miało miejsce 17 stycznia 2024 r., wojewoda wskazała, że w związku z dużą liczbą uwag oraz rozmów, które prowadziła, zasadne jest powtórne przyjrzenie się i przeanalizowanie wydanej decyzji środowiskowej dla lokalizacji elektrowni w Lubiatowie.


Dalej napisano, że ostateczne decyzje odnośnie miejsca budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu zostaną podjęte przez rząd w stosownym czasie, po dokonaniu szczegółowych analiz. Zapewniono, że o podjętych decyzjach opinia publiczna będzie informowana bez zbędnej zwłoki.

Elektrownia atomowa w Polsce

Pierwszą elektrownię atomową w Polsce, w gminie Choczewo na Pomorzu, zbudować mają Amerykanie, wykorzystując reaktory AP1000 generacji III+. Pod koniec września 2023 r. spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) i konsorcjum firm Westinghouse oraz Bechtel podpisały umowę na zaprojektowanie siłowni jądrowej. PEJ zakłada, że zezwolenie na budowę zostanie wydane w 2025 r., a w 2026 r. rozpoczną się roboty.

Pierwszy reaktor w Lubiatowie rozpocząć produkcję energii elektrycznej ma w 2033 r.

Elektrownie atomowe w Polsce

Do około 2040 r. w Polsce zbudowane mają zostać bloki jądrowe o łącznej mocy 6–9 GW. W listopadzie 2023 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzję zasadniczą dla budowy elektrowni atomowej w Pątnowie (część Konina w woj. wielkopolskim), gdzie przewidziano zastosowanie technologii APR1400. Tu pierwszy blok ma być oddany do użytku w 2035 r. Inwestorem jest spółka celowa PGE PAK Energia Jądrowa S.A., która należy do PGE Polskiej Grupy Energetycznej oraz Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin (posiadają po 50% akcji). Stroną pomagającą w przygotowaniach do budowy jest koreański koncern KHNP, czyli trzeci największy operator elektrowni jądrowych na świecie.

W przypadku kolejnej elektrowni jądrowej pod uwagę brane są trzy lokalizacje: Bełchatów (woj. łódzkie), Kozienice (woj. mazowieckie) oraz Połaniec (woj. świętokrzyskie). O tego typu inwestycjach informowały także państwowe koncerny, jak KGHM czy Orlen.

W 2021 r. na zlecenie ministerstwa klimatu przeprowadzono badania: „za” budową pierwszej elektrowni atomowej w Polsce opowiedziało 74% ankietowanych.

Zobacz nasz serwis specjalny ELEKTROWNIE ATOMOWE