Decyzja środowiskowa jest kluczowa dla kolejnych zgód administracyjnych, jak pozwolenie na budowę. Muszą one być zgodne z jej warunkami. Zatwierdza lokalizację elektrowni atomowej, określa wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w dokumentacji projektowej, wpływu na środowisko podczas budowy i eksploatacji (nakłada obowiązek przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na nie), a także wymogi dotyczące przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych.

Spełnienie tych warunków otworzy drogę do uzyskania pozwolenia na budowę elektrowni atomowej. Wydanie decyzji środowiskowej było poprzedzone złożeniem raportu o oddziaływaniu na środowisko i konsultacjami krajowym oraz transgranicznymi z 14 państwami. Ich efektem było podpisanie protokołów uzgodnień z zaangażowanymi krajami.

Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada budowę dwóch elektrowni atomowych. Na Pomorzu powstanie pierwsza z nich. Znajdą się w niej trzy reaktory AP1000 generacji III+ firmy Westinghouse. PEJ to spółka celowa koordynująca przebieg przedsięwzięcia.

Przed otwarciem dużej elektrowni atomowej, prawdopodobnie powstanie pierwsza wyposażona w mały reaktor modułowy (ang. small modular reactor – SMR).

Przeczytaj także: Elektrownie atomowe. Które kraje produkują najwięcej prądu?