Za 108,75 mln zł brutto w Kole (woj. wielkopolskie) wybudowano ciepłownię geotermalną. Zapewni ona ciepło na potrzeby miasta, będzie wykorzystywana także dla rekreacji, turystyki i balneologii.
W Kole otwarto ciepłownię geotermalną. Fot. UM Koło/Facebook
Dzięki ciepłowni geotermalnej zmniejszy się zużycie nieodnawialnej energii pierwotnej, emisja CO2, poprawi się jakość powietrza, ustabilizują ceny za ogrzewanie i podniesie efektywność wykorzystania infrastruktury grzewczej. Z ciepła systemowego będą mogli skorzystać nowi odbiorcy.
W opracowaniu jest studium wykonalności basenów termalnych. Temperatura wody geotermalnej z głębi ziemi przekracza 90 st. C.
Fot. UM Koło/Facebook
Ciepłownia geotermalna składa się z dwóch otworów (chłonnego i produkcyjnego), stacji filtrów, basenu zrzutowego, stacji uzdatniania wody i budynku ciepłowni. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 108,75 mln zł. Na tę kwotę składają się dotacje ze środków zewnętrznych (w tym funduszy Unii Europejskiej), kredyt inwestycyjny, pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środki własne spółki Geotermia Koło (wcześniej Miejski Zakład Energetyki Cieplnej).
Wykonawcą zadania było konsorcjum firm Inżynieria Rzeszów i Energy Solutions.
Przeczytaj także: Rzeszów – nowe inwestycje w elektrociepłowni coraz bliżej końca
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.