• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przyszłość magazynowania energii: Co instalatorzy powinni wiedzieć

Opublikowano: 29-04-2024 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Hybrydowe systemy fotowoltaiczne umożliwiające również magazynowanie energii, stają się przedmiotem rosnącego zainteresowania. Tego typu instalacje pozwalają na pełne wykorzystanie potencjału fotowoltaiki, zwiększając bezpieczeństwo i niezależność energetyczną. Instalatorzy systemów fotowoltaicznych muszą być zatem na bieżąco z nowymi rozwiązaniami z zakresu magazynowania energii w systemach OZE. Tym bardziej że mamy tutaj do czynienia z technologiami, które rozwijają się niezwykle dynamicznie.


Fot. merXu Fot. merXu

W kierunku magazynowania energii

Pomimo tego, że większość istniejących już instalacji fotowoltaicznych ma charakter on-grid, czyli są połączone z siecią i w przypadku awarii prądu również przestają działać, rośnie zainteresowanie systemami hybrydowymi, oferującymi nie tylko możliwość działania w przypadku odcięcia od sieci, ale również magazynowania energii, czy to w systemach bazujących na bateriach, takich przykładowo jak Sofar magazyn energii czy superkondensatorach.

Magazynowanie pozwala bowiem na gromadzenie nadwyżek wyprodukowanej energii w okresach dużego nasłonecznienia, które mogą być wykorzystane w czasie mniejszego zapotrzebowania, np. w nocy lub podczas pogorszenia się warunków atmosferycznych. Dla instalatorów kluczowe jest zrozumienie specyfiki tych systemów, ich instalacji oraz obsługi, co zapewni klientom uzyskanie maksymalnej korzyści ze swojej elektrowni słonecznej.

Fot. merXu Fot. merXu

Technologie w magazynowaniu energii

Postęp technologiczny w zakresie magazynowania energii otwiera przed branżą zupełnie nowe możliwości zarówno pod kątem samych magazynów energii, jak i ich działania – począwszy od najpowszechniejszych obecnie w fotowoltaice baterii litowo-jonowych czy ich udoskonalonej wersji w postaci baterii litowo-żelazowo-fosforanowych (LiFePO4), w jakie wyposażony jest wspomniany już Sofar magazyn energii, przez innowacyjne i dopiero badane technologie oparte na soli (kwasowo-zasadowe baterie przepływowe) i grafenie (baterie grafenowe i superkondensatory grafenowe), po nowoczesne systemy inteligentnego zarządzania energią. Instalatorzy muszą nie tylko znać te technologie, ale również umieć je efektywnie integrować z konstruowanymi przez siebie systemami fotowoltaicznymi.

Przyszłość magazynowania energii

Branża magazynowania energii rozwija się w bardzo szybkim tempie, co otwiera przed instalatorami nowe możliwości doskonalenia w zakresie oferowanych przez siebie technologii i rozwiązań. Innowacje technologiczne z zakresu magazynowania energii wraz z inteligentnymi systemami zarządzania pracą instalacji, umożliwiające jej automatyzację i optymalizację, stanowią niezaprzeczalnie przyszłość branży. Instalatorzy, którzy będą na bieżąco z tymi zmianami, zyskają istotną konkurencyjną przewagę na rynku.

Dla instalatorów systemów fotowoltaicznych zrozumienie i implementacja nowoczesnych rozwiązań w zakresie magazynowania energii, takich jak Sofar magazyn energii, jest kluczowe do zapewnienia swoim klientom najlepszych możliwych rozwiązań. Inwestycja w edukację i rozwój w tej dziedzinie pozwoli nie tylko na zwiększenie atrakcyjności swojej oferty, ale także na lepsze zrozumienie potrzeb i oczekiwań klientów w szybko zmieniającym się świecie energii odnawialnej.

    Konferencje Inżynieria

    WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

    Sprawdź najbliższe wydarzenia