Fińska firma Terrafame w zakładzie Sotkamo rozpoczęła odzyskiwanie naturalnego uranu. Jest produkt uboczny przy produkcji cynku i niklu. Wcześniej Urząd ds. Bezpieczeństwa Radiologicznego i Jądrowego (STUK) przeprowadził kontrolę rozruchu i wydał zgodę na uruchomienie.
Zakład odzysku uranu. Fot. Terrafame
Opracowane rozwiązanie pozwala na wykorzystanie niskiego stężenia naturalnego uranu występującego w rudzie jako produktu ubocznego. Odzyskany surowiec będzie wywożony za granicę do dalszego przetworzenia, a potem w postaci paliwa zostanie użyty w elektrowniach atomowych. Po uruchomieniu instalacji odzysku Finlandia stała się pierwszym krajem Unii Europejskiej produkującym uran.
Po fazie rozruchu, pełna wydajność zostanie osiągnięta do 2026 r. Produkcja wyniesie 200 ton uranu rocznie. Odpowiada to dziewięciomiesięcznemu zużyciu paliwa w elektrowni jądrowej Olkiluoto 3. Plany zakładają kontynuację produkcji uranu obok produkcji innych metali przez cały okres operacyjny, który obejmuje co najmniej kolejne 30 lat. Przygotowania do uruchomienia instalacji pochłonęło około 20 mln euro. Odzysk uranu ma zwiększyć sprzedaż spółki do 30–40 mln euro rocznie.
Przeczytaj także: Małopolska. Cztery małe reaktory atomowe. Wniosek o warunki przyłączenia
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.