Działanie URE wynika z nowelizacji Prawa energetycznego z 7 września 2023 r. Obliguje ona Urząd do przygotowania porównywarek ze wszystkimi dostępnymi ofertami sprzedaży energii elektrycznej dla gospodarstw domowych oraz mikroprzedsiębiorców. Odbiorców, którzy zużywają rocznie poniżej 100 MWh.

Aktualnie oferty opracowano jako zestawienia w plikach Excela. Znajdują się w nich szczegółowe dane z ofertami taryfowanymi (z cenami stałymi i strefowymi), a także wolnorynkowymi z cenami stałymi, indeksowanymi i dynamicznymi.

Zestawienia można przeszukiwać i sortować pod kątem wszystkich istotnych kryteriów. To np. nazwy sprzedawcy, typu oferty, obszaru i terminu jej obowiązywania, cen energii, okresu wypowiedzenia umowy czy wysokości kar za jej przedterminowe zakończenie.

Dane obejmują wyłącznie ceny sprzedaży energii elektrycznej. Nie obejmują one kosztów związanych z dystrybucją i przesyłaniem energii zawartych w taryfach dystrybucyjnych.

O dostępności ofert może decydować lokalizacja punktu poboru energii, posiadanie licznika zdalnego odczytu (co w szczególności dotyczy ofert z ceną dynamiczną), czy bycie prosumentem. Dlatego nie wszystkie są dostępne dla każdego odbiorcy.

Dane będą aktualizowane na podstawie dostarczanych prezesowi URE informacji o każdej zmianie oferty sprzedaży energii lub jej wycofaniu, a także o wprowadzeniu nowej.

Porównywarki ofert na sprzedaż energii dla gospodarstw domowych i mikroprzedsiębiorców są dostępne na stronie maszwybor.ure.gov.pl.

Przeczytaj także: Powstanie drugie połączenie elektroenergetyczne między Polską i Litwą