Partnerzy portalu

Modernizacja oświetlenia obniża zużycie energii

Opublikowano: 10.03.2021

Wymiana sodowych opraw oświetleniowych na energooszczędne oprawy LED przez spółkę Energa spowodowała, że do atmosfery dostaje rocznie się o 11 tys. ton dwutlenku węgla mniej. W 2020 r. w gminach zainstalowano 17 tys. energooszczędnych lam, a od początku takich działań firma wymieniła ich już 74 tys.

Oświetlenie wymieniono już w 46 gminach w północnej i centralnej Polsce. Energa Oświetlenie odpowiada za ponad 330 tys. działających tu opraw oświetleniowych. W 2020 r. firma nawiązała współpracę z ponad 20 gminami. Wśród nich jest m.in. Gdynia, gdzie – oprócz standardowych usług utrzymania miejskiego oświetlenia, zakontraktowano doświetlenie 100 gdyńskich przejść dla pieszych.

Oświetlenie dobiera się do konkretnych sytuacji drogowych, tak aby zapewnić maksymalnie równomierne pokrycie danych powierzchni strumieniami światła. Duże znaczenie ma także barwa światła. W oprawach LED najczęściej stosowane jest światło białe o temperaturze barwowej 4000K, którego parametry są najbardziej zbliżone do naturalnego światła dziennego. Pozwala ono lepiej postrzegać kształty i kolory przedmiotów, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku pieszych uczestników ruchu drogowego. Dodatkowo ledowe oświetlenie uliczne poprawia estetykę przestrzeni miejskich i gminnych. Dodatkową korzyścią są oszczędności: w gminach dzięki modernizacjom zużycie energii elektrycznej spadło o 15 GWh.

Zobacz także: Budowa drogi S61 Szczuczyn–Ełk z lotu ptaka