Partnerzy portalu

Energa kupuje farmę fotowoltaiczną w Wielbarku o mocy 62 MW

Opublikowano: 22.10.2021

Spółka Energa OZE z Grupy Orlen przejmie budowaną farmę fotowoltaiczną PV Wielbark powstającą w Borkach Wielbarskich (woj. warmińsko-mazurskie). Na razie zakupiono pierwszy projekt o mocy 6 MW. Po kolejnej serii akwizycji do 2023 r. w rękach spółki znajdzie się instalacja o mocy 62 MW.

Po kupieniu pierwszej, 6-megawatowej instalacji, do końca 2021 r. spółka zakupi kolejny segment farmy z panelami także o łącznej mocy 6 MW. Kolejne nabycia będą się odbywały w ramach postępu budowy, aż do osiągnięcia planowanej mocy 62 MW w 2023 r.

Łączna powierzchnia wykonywanej etapami elektrowni PV Wielbark wyniesie około 119 ha. By zrealizować inwestycję potrzebnych było 56 pozwoleń na budowę. Instalacja będzie się składać z około 140 tys. paneli fotowoltaicznych w większości o mocy jednostkowej rzędu 530 W. Zostanie wyposażona w 337 inwerterów (falowników). Zapotrzebowanie na stal osiągnie 2,5 tys. ton. Roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie około 62 GWh, wystarczająco dużo, by pokryć zapotrzebowanie około 31 tys. polskich gospodarstw domowych.

Zobacz także: Czy zmiany klimatu mogą doprowadzić do blackoutu?