• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Konferencja Budowa Farm Wiatrowych – morskie operacje offshore bez tajemnic

Opublikowano: 10-05-2023 Źródło: inzynieria.com

W dniach 16–17 maja 2023 r. w Gdańsku odbędzie się Konferencja Budowa Farm Wiatrowych - #BFW2023. Jednym z prelegentów będzie Piotr Jermakow z firmy Jermak Offshore Marine Services. W swoim wystąpieniu wyczerpująco omówi problematykę morskich operacji offshore.


Morskie operacje offshore bez tajemnic. Fot. Adobe Stock za Jermak Offshore Marine Services Morskie operacje offshore bez tajemnic. Fot. Adobe Stock za Jermak Offshore Marine Services

Konferencja Budowa Farm Wiatrowych - #BFW2023 to nowa inicjatywa Wydawnictwa Inżynieria, która ma stać się platformą wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy różnymi stronami procesu inwestycyjnego związanego z realizacją morskich farm wiatrowych. Dwudniowe wydarzenie będzie koncentrować się na inżynierskich niuansach realizacji zarówno budowy, jak i przyłączy elektrowni oraz możliwościach technicznych posadowienia morskich farm wiatrowych i ich przyłączy, a także realizacji budowy portów instalacyjnych i serwisowych.

Jak planować i realizować morskie operacje offshore

Piotr Jermakow w swoim wystąpieniu omówi istotne elementy, które należy wziąć po uwagę planując i realizując morskie operacje offshore

Definiowane aktywności na morzu np.: osadzanie monopoli, montaż łopat wirników, konstrukcja podstacji, układanie kabli na dnie morza, transport personelu na instalacje offshore.

Wyznaczanie tras i obszarów aktywności: kontrola dna pod kątem niewybuchów i innych pozostałości, usuwanie i utylizacja niewybuchów i innych pozostałości, analiza dna morskiego pod kątem geologicznym i geofizycznym, wyznaczanie tras morskich kabli przesyłowych.

Morskie operacje offshore bez tajemnic. Fot. Adobe Stock za Jermak Offshore Marine Services Morskie operacje offshore bez tajemnic. Fot. Adobe Stock za Jermak Offshore Marine Services

Dobór załóg i jednostek realizujących projekt: kwalifikacje personelu własnego oraz firm trzecich, charakterystyka i kryteria doboru jednostek do realizacji konkretnego projektu.

Logistyka morska: geograficzna identyfikacja dostawców, opracowanie tras i terminów dostaw, wyznaczenie miejsc składowania poszczególnych elementów, dobór jednostek transportowych, załadunek w portach, rozładunek na morzu i instalacja poszczególnych elementów, opracowanie metod transportu personelu.

Identyfikacja i analiza zagrożeń wynikających z aktywności na morzu: pogoda i warunki hydrologiczne, bezpieczeństwo pracy na jednostkach w użyciu, certyfikacja jednostek oraz ich personelu, doświadczenie dostawców usług oraz ich załóg, bezpieczeństwo przejścia na miejsca pracy, ustawienia na stanowiskach pracy, bezpieczeństwo operacji (stateczność, klasa DP, zastosowane systemy kotwiczenia itd.)

Przykłady katastrof w branży offshore: jednostki pływające, jack upy, katastrofy dźwigów, awarie systemów kotwiczenia.

Sposoby i metody unikania i eliminacji zagrożeń wynikających z pracy na morzu: opracowywanie procedur poszczególnych operacji na morzu i w portach,  dokładna analiza ryzyka poszczególnych operacji morskich, szkolenie załóg własnych oraz firm kooperantów na lądzie i na morzu – min wymagania kwalifikacyjne, opracowywanie minimalnych wymogów technicznych dla poszczególnych jednostek, zatrudnianie doświadczonego personelu morskiego dla swojej aktywności na morzu oraz na lądzie, zatrudnianie specjalistycznych firm zapewniających stały nadzór i kontrolę nad wszystkimi operacjami wykonywanymi w portach i na morzu.

Doświadczenie w operacjach morskich

Piotr Jermakow Fot. Facebook Jermak Marine Offshore Training Piotr Jermakow Fot. Facebook Jermak Marine Offshore Training

Piotr Jermakow jest absolwentem Akademii Morskiej w Gdyni. Posiada ponad 30 lat doświadczenia w prowadzeniu działań na morzu. Był odpowiedzialny za operacje morskie floty platform wiertniczych na całym świecie, personel morski i zgodność z przepisami morskimi. Pełnił także funkcję kierownika instalacji offshore w Brazylii. 

Nowa tematyka – sprawdzona formuła

Konferencja Budowa Farm Wiatrowych jest nowym projektem w portfolio Wydawnictwa Inżynieria, które w ciągu dwóch dekad zorganizowało ponad 50 branżowych konferencji i kongresów, wydaje portal inzynieria.com oraz tworzy inspirujące oraz cieszące się uznaniem projekty pomagające nawiązać dialog biznesu ze środowiskiem naukowym.

 

Na uczestników Konferencji BFW czeka nie tylko wiedza, ale i atrakcje. Oprócz części merytorycznej, organizatorzy przewidzieli w programie także kolację biesiadną, podczas której będzie czas na kuluarowe rozmowy i nawiązywanie kontaktów. 

Zapraszamy na stronę Konferencji.

Przeczytaj także: Morskie farmy wiatrowe zdominują infrastrukturę na morzach do 2050 r.

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!