• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Mikrotunelowanie przez zastygłą lawę – nowe rozwiązanie techniczne

Opublikowano: 23-11-2022 Źródło: trenchless-australasia

Instalacja rurociągów metodami bezwykopowymi, takimi jak mikrotunelowanie, w obszarach, gdzie występowała aktywność wulkaniczna, wiąże się z wieloma wyzwaniami.


Innowacyjny młot pneumatyczny do mikrotunelowania. Fot. Edge Underground Innowacyjny młot pneumatyczny do mikrotunelowania. Fot. Edge Underground
  • W Australii występują grunty będące dużym wyzwaniem dla technologii bezwykopowych
  • Podczas realizacji często natrafia się na trudne sekcje gruntu, których nie wykazały badania geotechniczne
  • Stworzono nowy system mikrotunelowania, który umożliwia instalację rurociągów małych średnic nawet w ekstremalnie twardych skałach 

W zależności od warunków, trasy rurociągu i jego specyfikacji, może się okazać, że dostępnych opcji budowy jest naprawdę niewiele, a to z kolei skutkuje wyższymi kosztami dla klienta. Wydaje się, że Edge Underground  znalazł rozwiązanie tego problemu, które pozwala na łatwiejsze wiercenie w trudnych warunkach skalnych.

Praktyka często rozmija się z danymi

Ze względu na charakter przepływów lawy, wiercenie w obszarach aktywności wulkanicznej jest szczególnie trudne, ponieważ warunki gruntowe mogą się bardzo różnić wzdłuż trasy rurociągu. Chociaż informacje geotechniczne zostaną dostarczone przed rozpoczęciem wiercenia, nierzadko w takich obszarach są one niedokładne – zauważa Stuart Harrison, dyrektor zarządzający w Edge Underground.


Dzieje się tak dlatego, że dane nie dostarczają szczegółów dotyczących gruntu na całej długości trasy rurociągu. Wszystko, co pokazują, to warunki w miejscu pobrania próbki rdzenia, które mogą znacznie różnić się od warunków kilka metrów dalej.

Australia jest prawdziwym wyzwaniem dla technologii bezwykopowych

Miejscowość Donnybrook w Australii stanowi duże wyzwanie dla środowisk bezwykopowych ze względu na trudne warunki gruntowe, na które składają się gliny i głazy pochodzące z leżącego pod nimi bazaltu z epoki czwartorzędu oraz liczne granice przepływów bazaltowych.

Fot. Edge Underground
Fot. Edge Underground

Przystępując do realizacji projektu w Donnybrook, który obejmował zamontowanie 2,4 km rury DN700 GRP, z czego 1 km miał być wykonany metodą bezwykopową na głębokości 10-14 m w dziesięciu odcinkach, firma Edge Underground wiedziała, że zadanie nie będzie łatwe. 

Gdy warunki gruntowe w Donnybrook okazały się trudniejsze niż oczekiwano, postanowiono sprawdzić możliwości innowacyjnego "pneumatycznego młota skalnego".

Ekstremalnie trudne warunki gruntowe

Wiedzieliśmy, że obszar składa się z przecinających się strumieni lawy z różnych wulkanów zastygłych w różnych kierunkach. Byliśmy przygotowani na dostosowanie się do warunków gruntowych w zależności od tego, jak będzie sobie radzić wiertło – relacjonuje Stuart Harrison.

Należy pamiętać, iż przy wykonywaniu przewiertów na przecięciu przepływów lawy jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że będą jakieś problemy. Może się okazać, że wiertło pójdzie dobrze w niektórych kierunkach, a w innych już nie. 

Fot. Edge Underground
Fot. Edge Underground

Trafiliśmy na obszar, w którym grunt był uformowany z dwóch warstw przepływu lawy spotykających się z warstwą gazową, która stworzyła tunel lawowy. Gdy próbowaliśmy wiercić, nie było żadnego wsparcia, co narażało głowicę wiertniczą na ryzyko zatrzaśnięcia – wspomina dyrektor Edge Underground i dodaje: na domiar złego trafiliśmy na fragmenty ekstremalnie twardej skały, która nie została zidentyfikowana w informacjach geotechnicznych. Mieliśmy więc ekstremalnie twardą skałę, przecinające się przepływy lawy, puste przestrzenie i tunele lawowe wypełnione wodą.

Bezwykopowe rozwiązanie w sytuacji bez wyjścia

W zaistniałej sytuacji najrozsądniejszą opcją byłoby zwiększenie rozmiaru rury z DN700 do DN1200 i zainstalowanie betonowej rury osłonowej, co wiązałoby się z większymi kosztami dla klienta. Zaproponowano jednak zastosowanie pionierskiego rozwiązania opartego na "pneumatycznym młocie skalnym", który został opracowany przez zespół Edge Underground.

Fot. Edge Underground
Fot. Edge Underground

Technologia wykorzystuje młoty napędzane powietrzem (podobne do pionowych głowic DTH) na osi systemu prowadzonego laserowo. To nowa technologia na rynku mikrotunelowania, umożliwiająca wiercenie w skałach o bardzo wysokiej wytrzymałości, czyli w warunkach gruntowych, które do tej pory były dużym wyzwaniem dla branży.

System wykorzystuje kolejno wysokociśnieniowe młoty pneumatyczne - wydalając ścinki przez niestandardowy system usuwania - i jest idealny do skał o bardzo wysokiej wytrzymałości. Niesie również korzyści dla środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, umożliwiając szybsze instalowanie rur o małych i średnich średnicach w twardej skale, przy znacznym ograniczeniu usuwania urobku i ruchów ciężarówek w porównaniu z metodami wykopu otwartego - mówi Harrison. 

Przeczytaj także: Australia – w okolicach Melbourne powstaje 91 km sieci kanalizacyjnej

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!