Z przetargowej dokumentacji wynika, że kanały mają zostać zmodernizowane metodą CIPP –  dzięki wprowadzeniu do nich, jak czytamy w dokumentacji, rękawa utwardzalnego na bazie żywic poliestrowych o konstrukcji samonośnej. Nowa wykładzina wraz z istniejącym kanałem zapewniać ma przeniesienie obciążeń statycznych i dynamicznych.

Planowane prace w Pabianicach:

  • ul. Konstantynowska – kanał sanitarny DN200; 6 odcinków; łącznie 220 m
  • ul. Sobieskiego – sanitarny DN200; 3; 67 m
  • ul. Partyzancka – sanitarny DN400; 5; 183 m
  • ul. Toruńska – ogólnospławny DN200; 2; 62 m
  • ul. Wyspiańskiego – ogólnospławny DN400; 4; 114 m
  • ul. Wyszyńskiego – ogólnospławny DN400; 5; 225 m

Kanały posadowione są na głębokości od 2 do 4 m, poniżej występowania wody gruntowej. Zamawiający posiada nagranie z inspekcji telewizyjnej. Zanim rozpocznie się montaż rękawa, z kanałów wykonawca usunie korzenie wrastające na złączach kielichowych. Zapewni także tymczasowy przepływ ścieków (bypassy) podczas prowadzenia prac renowacyjnych. Wykonawca zobowiązany jest także do m.in. pobrania przy zamawiającym, a potem zbadania pobranych próbek rękawów.

W przetargu wpłynęły cztery oferty, a zaproponowane ceny wahają się od 520 tys. zł do 672 tys. zł. Za najlepszą uznano ofertę firmy INSTBUD z Gdowa, w której zawarto najniższą cenę. Wszyscy oferenci zadeklarowali także, iż prace wykonają do 15 grudnia tego roku oraz 60 miesięcy okresu gwarancji.

Szansę na otrzymanie zamówienia miały tylko takie firmy, które były w stanie wykazać, że w trakcie ostatnich pięciu lat wykonały minimum trzy zadania renowacyjne (CIPP) o długości każdego kanału przynajmniej 150 m i średnicy DN200. Co ważne, musiały być to zlecenia różnych inwestorów.

Przeczytaj także: Kto odnowi kanały i studnie w Szczecinie? Cztery oferty