• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wykonaliśmy krok milowy. Rękawy UV można zastosować niemal wszędzie

Opublikowano: 28-01-2021 Źródło: zewnętrzne

Po przeprowadzonych pod koniec 2018 r. udanych testach zastosowania materiału Alphaliner1800H do renowacji profili o średnicy 1800 mm, długo czekaliśmy na możliwość sprawdzenia naszego rozwiązania w praktyce. Ale w końcu udało się: w minionym roku wzięliśmy udział w pierwszych na świecie renowacjach UV CIPP przy użyciu wykładzin DN1800. Co więcej, również w 2020 r. mieliśmy też okazję udowodnić, że rękawy utwardzane przy użyciu UV świetnie nadają się również do odnowy kanałów o nietypowych kształtach. 


Fot. RELINEEUROPE AG Fot. RELINEEUROPE AG

Modernizację kanałów wielkośrednicowych zlecono nam w Norwegii, w miejscowości Fosen. Zadanie polegało na renowacji dwóch znajdujących się pod drogą przepustów – DN2000, o długościach odpowiednio 38 i 14 m.

Fot. RELINEEUROPE AG Fot. RELINEEUROPE AG

W przypadku dłuższego z tych obiektów zadanie utrudniał brak bezpośredniego dostępu do sieci. Trzeba było wyciąć wiele drzew i dostosować przestrzeń przed samym kanałem, by przygotować plac budowy. Kolejnym krokiem było przeprofilowanie obwodu starej rury: w tym celu przeprowadziliśmy odpowiednie obliczenia, m.in. statyczne. 

Fot. RELINEEUROPE AG Fot. RELINEEUROPE AG

Po przeprowadzeniu wszystkich działań przygotowawczych można było zacząć renowację kanału, którego stan określono jako bardzo zły, m.in. dlatego, że skorodowane było całe dno przewodu. Najpierw wprowadziliśmy folię ślizgową, a dopiero potem mogliśmy zainstalować wykładzinę. Sterowanie procesem utwardzania odbywało się z pomieszczenia operatora. Wykonawca, firma Klejdaas AS, wykorzystał sprzęt UV naszej produkcji – REE4000 (6x4000 W). Co prawda na rękawie odbija się do pewnego stopnia kształt żeber starych ścian, ale nie ma to żadnego wpływu na wytrzymałość wykładziny, gdyż kształt rury istniejącej został wzięty pod uwage w obliczeniach statycznych. 

Z uwagi na pierwsze wykonanie renowacji o takiej średnicy, realizacja tego zadania była krokiem milowym w rozwoju metody CIPP UV. 

Renowacja wręcz niebezpieczna

Równie dużo satysfakcji dały nam prace przeprowadzone w Polsce, w Świętochłowicach. Co prawda renowacji poddaliśmy kolektor o długości zaledwie 18 m, ale zadanie to było bardzo trudne, a wręcz niebezpieczne. 

Fot. RELINEEUROPE AG Fot. RELINEEUROPE AG

Renowacji wymagał kanał prostokątny o wymiarach 600x800 mm. Zastosowanie metody wykopowej nie wchodziło w grę, ponieważ kolektor przebiega pod ul. Katowicką, czyli główną arterią tego miasta, którą dodatkowo poprowadzono linię tramwajową. Kondycja kolektora była zła, brakowało już dna oraz części ścianek i sufitu. Kanał groził zawaleniem, potrzebna była szybka naprawa. 

W przypadku przewodów o nietypowym przekroju, konieczne jest pozyskanie prawidłowych wymiarów obiektu. Na wykładzinie nie mogą robić się fałdy, rękaw musi przylegać do ścianki, by nie powstała szczelina. W ramach tego projektu konieczne było przeprofilowanie (zbudowanie nowego) dna, do czego posłużył nam na powierzchni utwardzony rękaw o odpowiedniej średnicy. Rękaw ten po utwardzeniu pocięto na części, którymi następnie zostało wyłożone dno kolektora.

Dopiero w drugiej kolejności zainstalowano i utwardzono wykładzinę w kanale, wcześniej wykładając kolektor folią poślizgową. Wykonawca, firma ZIS-Rafał Kwietniewski, wykorzystała system naszej produkcji – UV RE2000 (6x2000 W). Co ciekawe, trzeba było zbudować specjalne kółka do łańcucha świetlnego, żeby światła UV w przekroju kanału były umieszczone centralnie, równomiernie oświetlając cały obwód kanału. 

Fot. RELINEEUROPE AG Fot. RELINEEUROPE AG

Jak pokazały te zadania, rękawy UV można dopasować do kanałów o niemal dowolnym kształcie. Mają niezwykle szeroki zakres zastosowania: konieczne jest jednak bardzo dobre przygotowanie, odpowiednia komunikacja między dostawcą i wykonawcą. Kluczowy jest właściwy dobór sprzętu i materiału: z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej, jeśli dostawcą obu tych elementów jest jedna firma. Odpowiednio dobrane wszystkie elementy pozwalają na sprawną realizację nawet najtrudniejszych projektów.

Przeczytaj także: Technologia CIPP ma 50 lat, ale wciąż jest rozwijana

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia