Spółka wiertnicza Visser & Smit Hanab zakończyła prace konstrukcyjne w pobliżu Rotterdamu. Obejmowały one cztery instalacje HDD o długości od 2500 do 2520 m każda.

W otworach zabudowywano rurociąg osłonowy z HDPE o średnicy 450 mm, do którego zostały wprowadzone wiązki trzech kabli energetycznych 150 kV oraz trzech kabli światłowodowych.
Projekt wymagał skonstruowania z grodzic sztucznej wyspy (położonej na szerokim ujściu rzeki Haringvliet do Morza Północnego) pozycjonowanej za pomocą zbiorników balastowych. Głębokość wody w rzece waha się od 2 do 14 m. Na budowę wyspy wybrano więc miejsce stosunkowo płytkie i względnie równo oddalone od południowego i północnego brzegu rzeki. Rozpoznane warunki geologiczne zawierały piasek, pył i namuły o różnym stopniu zagęszczenia. Na wyspie posadowiona była wiertnica Prime Drilling klasy 4500 kN. Mniejsze urządzenie Herrenknecht 2500 kN operowało z lądu. W ten sposób przy użyciu metody Intersect, wykorzystującej żyrokompasową technologię DrillGuide, wspieraną przez system GST Radar, możliwe było wykonanie równoległych otworów o całkowitej długości wynoszącej ponad 5 km. Serwis kierunkowy w tym skomplikowanym przedsięwzięciu zapewniła firma Brownline.
Holenderska spółka wierciła wszystkie otwory pilotowe za pomocą świdrów o średnicy 12 ¼” (311 mm). Założono, że odcinki wiercone z wyspy będą liczyły około 1,4 km, a te z lądu – około 1,1 km. Po zakończeniu prac nad otworem pilotowym i umieszczeniu w nim jednolitego przewodu wiertniczego, przystępowano do jego poszerzenia. Roboty prowadzono za każdy razem w jednym kroku, poszerzając tunel do średnicy 26” (660 mm). Długi (o ile nie najdłuższy w historii) rurociąg wykonany z polietylenu wymagał specjalnych zabiegów związanych z jego balastowaniem. VSH był odpowiedzialny także za wciągnięcie do wnętrza rur osłonowych wiązek kabli energetycznych i światłowodowych. Ta faza prac przebiegła bez większych problemów. Kontrakt zrealizowano pomiędzy marcem i sierpniem 2014 r. w systemie jednozmianowym w trakcie pilota oraz dwuzmianowym w czasie poszerzania i instalacji.
Projekt może uchodzić, za najdłuższy link energetyczny wykonany metodą bezwykopową. Linia posłuży do przesyłu zielonej energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w postaci farm wiatrowych. Zleceniodawcą tego niezwykłego przedsięwzięcia jest operator sieci przesyłowych firma Stedin.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.