Poprawne oszacowanie sił instalacyjnych jest skomplikowane z powodu istnienia wielu czynników, z których część stanowi specyfikę miejsca budowy, a część jest nieznana lub trudna do określenia. Stąd niezbędne na potrzeby projektu inżynieryjnego jest stosowanie symplifikacji i założeń do obliczeń. Istnieje szeroki zakres wprowadzanych wartości technologicznych, które mogą być użyte do obliczeń siły instalacyjnej.

W artykule przeanalizowano parametry technologiczne mające istotny wpływ na obliczenia siły niezbędnych do zainstalowania rurociągu metodą horyzontalnego wiercenia kierunkowego (Horizontal Directional Drilling). Porównano wartości realnych sił zmierzonych w trakcie instalacji z wartościami obliczonymi teoretycznie dla ponad 50 projektów HDD. Badanie pokazało, że zmierzone siły instalacyjne były większe niż siły kalkulowane w oparciu o model teoretyczny w przypadku małych instalacji wiertniczych, podczas gdy w przypadku średnich i dużych projektów HDD zaobserwowano przeciwne rezultaty. Wśród wielu czynników, mających wpływ na poziom sił instalacyjnych, wartości współczynnika tarcia dla przewiercanego ośrodka, współczynnika oporu hydrodynamicznego, ciężaru właściwego płuczki wiertniczej oraz współczynnika tarcia rurociągu ułożonego na podporach rolkowych, często uznawane są za porównywalne w obliczeniach wykonywanych dla różnych projektów HDD.
Więcej na temat tego projektu będzie można przeczytać na najbliższym wydaniu czasopisma „Inżynieria Bezwykopowa” 4/2015 [60].
Wszystkie dotychczasowe wydania magazynu znajdują się w archiwum na portalu inzynieria.com
Zapoznaj się z promocyjną ofertą magazynu z okazji 60. wydania

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.