Na te i inne pytania odpowiedzi będzie można znaleźć w obszernym artykule autorstwa Roberta Osikowicza, opublikowanym w najnowszym wydaniu kwartalnika „Inżynieria Bezwykopowa” 1/2016 [61].

Definicja zamkniętego obiegu płuczki

Pojęcie zamkniętego obiegu płuczki pochodzi z wiertnictwa naftowego i oznacza układ, w którym płuczka permanentnie cyrkuluje pomiędzy powierzchnią i dnem wierconego otworu. (…) sednem obiegu zamkniętego jest uzdatnienie płuczki w procesie mechanicznej i/lub chemicznej separacji faz...

Specyfika wiercenia HDD (Horizontal Directional Drilling)

Biorąc pod uwagę tylko definicję stosowaną w przemyśle naftowym, można by przeoczyć wyraźną odrębność i autonomiczność techniki wiercenia kierunkowego oraz poszerzania otworów poprowadzonych na znacznie mniejszych głębokościach. Pomimo istnienia długiej listy cech wspólnych, istnieje też nie mniej rozbudowana lista różnic wynikających z odmiennej specyfiki wiertnictwa HDD i jego przeznaczenia. W związku z tym należy zaproponować szerszą definicję zamkniętego obiegu płuczkowego dla branży bezwykopowej. Będzie ona obejmowała zespół czynników techniczno-technologicznych, które wpływają bezpośrednio na skuteczność procesu wiercenia otworu HDD…

Funkcje płynu wiertniczego

Płyn wiertniczy ma zapewniać skuteczność działania, która jest identyfikowana jako konieczność spełnienia wielu funkcji krytycznych. Prawidłowe wykorzystanie płuczki opiera się na wdrożonym i potwierdzonym praktyką bilansie i analizie postępu wiercenia, strumienia przepływu i straty ciśnienia w kluczowych punktach układu…

Czasopismo „Inżynieria Bezwykopowa” w najbliższych dniach trafi do odbiorców. Wszystkich zainteresowanych prezentowaną na jego łamach tematyką zapraszamy do prenumeraty.

Prenumarata – formularz zamówienia