Podobnie jak w ubiegłych latach, wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele większości czołowych firm wiertniczych, firm budujących rurociągi, renomowanych biur projektowych, inwestorów z sektora gazowego, a także dostawców sprzętu i technologii. Poza zagadnieniami czysto technicznymi, dyskutowano o aktualnej kondycji rynku, obserwowanym spadku sprzedaży w obszarze usług wiertniczych oraz o perspektywach na lata 2017–2018. Ocena nie jest jednoznaczna, choć zdaniem większości uczestników seminarium czeka nas okres dekoniunktury.

W programie imprezy znalazły się tematy istotne z punktu widzenia prawidłowego zaprojektowania, kontraktowania i realizacji inwestycji. Dzień pierwszy rozpoczęto referatem dotyczącym podstaw planowania na bazie respektowanych w Europie wytycznych branżowych. Omówiono główne czynniki wpływające na jakość i bezpieczeństwo procesu wiercenia ze szczególnym uwypukleniem analizy wykonalności projektu. Następna prezentacja, przygotowana przez inżynierów ROE, dotyczyła podstawowych pojęć i modeli statystyki matematycznej, które mogą i powinny być zastosowane w budowie baz danych, ich analizie i interpretacji. Po takim wstępie przystąpiono do przeglądu zagadnień technologicznych, w tym nawigacji w otworach kierunkowych z użyciem systemu Paratrack. Na podstawie rzeczywistych przypadków (case studies) omówiono zalety wynikające ze stosowania procedury Intersect czy też pomiaru ciśnień wgłębnych w trakcie wiercenia długich otworów HDD. Podkreślono, że współcześnie w zakresie HDD korzysta się w coraz szerszym stopniu z metod automatycznej rejestracji i transferu danych wiertniczych. Dane te mogą być dostępne dla wszystkich zainteresowanych i upoważnionych do ich analizy podmiotów (Prime Horizontal). Elementy zamkniętego obiegu płuczkowego oraz nowoczesne koncepcje jego konfiguracji były przedmiotem kolejnego referatu (Normag). Wskazano w nim na podstawowe narzędzia stosowane do oceny skuteczności mechanicznego rozdziału faz. Dzień pierwszy zakończyło wystąpienie podkreślające znaczenie programów technologii wiercenia i optymalizacji procesów technologicznych (ROE). Szczególnie dużo miejsca poświęcono hydraulice otworowej i jej bezpośredniemu wpływowi na tempo prowadzonych prac oraz transport fazy stałej w przestrzeni pierścieniowej otworu.

W drugim dniu zaprezentowano referat poświęcony koncepcji, kondycjonowaniu i monitorowaniu płynów wiertniczych. Zainteresowanie wzbudziły inhibitowane systemy płuczkowe stosowane do przewiercania iłów i skał ilastych. Omówiono polowe procedury laboratoryjne i możliwe sposoby prowadzenia raportów technologicznych (CETCO). Nie pominięto też istotnych, z punktu widzenia planowania projektu, zasad konfiguracji elementów dolnej części otworu wiertniczego dla wszystkich etapów prac. Skomentowano przy tym specyfikę drążenia otworów w formacjach niespoistych, kohezyjnych i litych skałach (Prime Horizontal).

Kolejnym punktem programu była ocena projektów zrealizowanych w 2016 r. przez trzy firmy wiertnicze: Nawitel (Władysławowo, HDD), PPI Chrobok (Wierzchowice, HDD vs Wierzchowice, Direct Pipe) oraz ZRB Janicki (Warszawa, HDD oraz Szczecin, HDD). Interesującym elementem związanym z tymi prezentacjami była dyskusja o zaletach i ograniczeniach dwóch metod bezwykopowej budowy rurociągów o dużych średnicach. Seminarium zakończył przeprowadzony przez ROE wykład dotyczący jakości tworzonego otworu wiertniczego i powiązanego z tym zagadnieniem procesu identyfikacji, oceny, hierarchizacji i zarządzania ryzykiem. Interpretacja ta została poparta przykładami najczęściej materializującego się ryzyka.



Zobacz fotogalerię z trzeciego Seminarium Technicznego ROE