Malezyjska spółka budowlana Mersing Construction and Engineering jest pionierem technologii bezwykopowych w swoim kraju. W 2015 r. zrealizowała swój najambitniejszy jak dotąd projekt, polegający na zabudowie 1960 m stalowego rurociągu o średnicy 16” (496 mm) pod dnem kanału żeglownego w West Port, tj. w największym ośrodku handlu morskiego w Malezji, położonym nad Cieśniną Malakka.

Wodociąg połączył wyspy Pulau Indah oraz Pulau Kelang. Uzupełnieniem dla morskiego odcinka wodociągu była 4-kilometrowa sekcja lądowa, która została wykonana z polietylenu o wysokiej gęstości i średnicy 18” (457 mm). Jak wynika z informacji przekazanych przez wykonawcę, podłoże geologiczne obejmowało głównie litą skałę (granit). Skutkiem tego był długotrwały proces konstrukcyjny, trwający blisko 20 miesięcy.
W 2016 r. firma pozyskała kontrakt w Hongkongu na wykonanie dwóch otworów o długości 2 km każdy. Podmorskie instalacje posłużą do transportu wody pitnej pomiędzy wyspami Peng Chau, Sunshine oraz Hei Ling Chau. Jak wynika z dokumentacji projektowej, otwory zostały wywiercone około 100 m pod dnem morza w typowej dla Hongkongu formacji skalnej o wytrzymałości na ściskanie powyżej 120 MPa. Średnica zabudowywanych rurociągów wynosi 300 mm. Projekt jest zarządzany i finansowany przez państwową spółkę Water Supplies Department. Inwestor zwraca uwagę, że metoda bezwykopowa została wybrana ze względu na swoje unikatowe cechy. Wpływ prac konstrukcyjnych na środowisko morskie jest minimalny, a brak perturbacji i kolizji z ruchem jednostek pływających jest dodatkowym argumentem.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.