• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przewiert HDD pod rzeką Sanoczek. Najdłuższy taki w Polsce

Opublikowano: 05-02-2020 Źródło: inzynieria.com
TYLKO U NAS  
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Trwa budowa 61-kilometrowego gazociągu Strachocina–granica Polski. Rurociąg DN1000 powstanie na terenie woj. podkarpackiego w gminach Sanok, Bukowsko oraz Komańcza. W celu pokonania np. dróg i cieków wodnych zaplanowano ponad 20 bezwykopowych przekroczeń. Najdłuższym z nich (około 1000 m) będzie przewiert HDD (ang. Horizontal Directional Drilling) m.in. pod rzeką Sanoczek. Te prace przewiertowe już się toczą.


Przewiert pod Sanoczkiem. Fot. archiwum GAZ-SYSTEM Przewiert pod Sanoczkiem. Fot. archiwum GAZ-SYSTEM

Poza rzeką Sanoczek, ten sam przewiert HDD prowadzony jest także pod linią kolejową nr 108, drogą krajową nr 28 oraz potokiem Czerteż. Pierwszy, zakończony już etap, to przewiert dla rury DN200 – została już zainstalowana, najpierw posłuży jako rurociąg rewersowy dla płuczki, a potem będzie wykorzystana jako osłona linii światłowodowej. Obecnie odbywa się przewiert pilotażowy (pokonano już 500 m) pod główny otwór, w którym zainstalowany zostanie gazociąg DN1000. Będzie to najdłuższy przewiert wykonany w warunkach skalnych w Polsce.

Fot. archiwum GAZ-SYSTEM

Fot. archiwum GAZ-SYSTEM

W ramach budowy gazociągu Strachocina–granica Polski zaplanowano też 20 mniejszych bezwykopowych przekroczeń, o łącznej długości 885 m. Do ich realizacji użyte zostaną metody: przewiertu poziomego sterowanego (dziewięć razy), mikrotunelowania (osiem) oraz przecisku rurą stalową (trzy).

Fot. archiwum GAZ-SYSTEM

Fot. archiwum GAZ-SYSTEM

Jak mówi Iwona Dominiak, rzecznik prasowy GAZ-SYSTEMU, wszystkie przekroczenia są prowadzone w trajektorii prostoliniowej między komorami nadawczymi i odbiorczymi. Obecnie zrealizowano już trzy, w tym dwa w technologii przecisku rurą stalową i jeden przewiertu poziomego sterowanego.

Fot. archiwum GAZ-SYSTEM

Fot. archiwum GAZ-SYSTEM

Na przełom września i października tego roku zaplanowano dwukrotne, 100-metrowe mikrotunelowe przekroczenie rzeki Osławica w rejonie Jawornika.

Fot. archiwum GAZ-SYSTEM

Fot. archiwum GAZ-SYSTEM

Gazociąg Strachocina–granica państwa to odcinek interkonektora Polska–Słowacja. W Polsce znajdzie się fragment tego gazociągu o długości 61 km. Z kolei jego całkowita długość to około 165 km. Budowa po naszej stronie postępuje zgodnie z harmonogramem. Zaawansowanie liniowych prac spawalniczych wynosi niemal 25%. Zakończono już przejmowanie działek w obrębie pasa montażowego. Umowę na budowę podpisano w lipcu 2019 r. Prace pochłoną niemal 521,5 mln zł netto. Zadanie realizuje konsorcjum firm Budimex S.A. oraz Mostostal Kraków S.A.

Fot. archiwum GAZ-SYSTEM

Fot. archiwum GAZ-SYSTEM

Gazociąg Strachocina–granica RP. Źródło: GAZ-SYSTEM

Gazociąg Strachocina–granica RP. Źródło: GAZ-SYSTEM

Z kolei gazociąg Polska–Słowacja to element koncepcji Korytarza Północ–Południe, mającego połączyć sieci przesyłowe krajów Europy Środkowej oraz Południowo-Wschodniej. Korytarz połączy terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem LNG na chorwackiej wyspie Krk (Adria LNG).

Przeczytaj także: Oddano kolejny gazociąg wykonany z użyciem metod bezwykopowych

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.