• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przekroczenie rzeki Coosa w stanie Alabama w Stanach Zjednoczonych

Opublikowano: 07-10-2024 Źródło: trenchlesstechnology.com

W systemie międzystanowych gazociągów przesyłowych Teksas–Nowy Jork, w stanie Alabama (Stany Zjedocznoczne) zrealizowano budowę rurociągu, którego część przechodziła pod rzeką Coosa. Trudną ze względów na budowę geologiczną i topografię regionu. Przekroczenie wykonano metodą bezwykopową.


Przewiert pod rzeką Coosa w Alabamie. Fot. Michels Przewiert pod rzeką Coosa w Alabamie. Fot. Michels

Przed pojęciem prac przeanalizowano możliwe metody przejścia pod rzeką, od HDD, przez przeciski i mikrotunelowanie, po budowę w wykopach. Ostatecznie uznano, że najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie horyzontalnego wiercenia kierunkowego.

Podczas szczegółowego projektowania zrealizowano odwierty geotechniczne na lądzie i z barki w rzece. Zidentyfikowana geologia wskazywała, że ​​instalacja bezwykopowa zostanie przeprowadzona w bardzo twardym i ściernym podłożu.

Przewiert o długości 1040 m wykonano metodą HDD Intersect. W otworze wiertniczym zainstalowano stalowe rury o średnicy 1067 mm. Po połączeniu otworów pilotowych wykonano trzy przejścia rozwiertaków, osiągając kolejno średnice 762 mm, 1067 mm i 1372 mm. Ostatnia była wystarczająca do instalacji rury produktowej.

Fot. Michels Fot. Michels

Ze względu na długość i złożoność instalacji, wiercenie zostało wykonane metodą połączenia otworów pilotowych realizowanych z obu stron rzeki. Wykonawcy pracowali w stromym i trudnym terenie. Przez dwa tygodnie prowadzono prace przygotowawcze, następnie przystąpiono do robót wiertniczych.

Wyzwaniami na placu budowy były duże ilości urobku, który transportowano przez niełatwe do pokonania wzgórza otaczające rzekę. Dodatkowo opady deszczu spowodowały, że transport jakiegokolwiek sprzętu był prawie niemożliwy. Te problemy jednak pokonano i prace zakończono w terminie.

System gazociągów przesyłowych Transco firmy Williams Companies liczy ponad 16 tys. km. Wykonanie krótkiego odcinka rurociągu o długości przekraczającej 3 km zlikwidowało wąskie gardło w systemie połączeń całej sieci.

Przeczytaj także: Ukończono pierwszy przewiert dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia