• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Projektowanie wykładzin CIPP wg wytycznej DWA-A 143-2

CIPP Technology Days 2019


Opublikowano: 09-01-2019 Źródło: inzynieria.com
Autor Paulina Wójtowicz
Paulina Wójtowicz
inzynieria.com

CIPP (ang. Cured in Place Pipe) to jedna z najpopularniejszych metod bezwykopowej renowacji przewodów. Wykonanie projektu rehabilitacji odcinków sieci jest kluczowym etapem procesu zmierzającego do odtworzenia stanu pierwotnego przewodu. Jak wygląda proces projektowania wykładzin CIPP zgodnie z metodyką i podejściem obliczeniowym wg wytycznej DWA-A 143-2? To właśnie temat warsztatów zorganizowanych w ramach III Konferencji CIPP Technology Days, która odbywa się we Wrocławiu.


III Konferencja CIPP Technology Days. Fot. Quality Studio III Konferencja CIPP Technology Days. Fot. Quality Studio

Warsztaty, organizowane podczas Konferencji CIPP Technology Days po raz pierwszy, poprowadzili: dr inż. Bogdan Przybyła oraz dr inż. Tomasz Abel z Politechniki Wrocławskiej (PWr) oraz dr inż. Beata Nienartowicz (PWr, GSG Industria sp. z o.o.).

Na początku trzeba zdać sobie sprawę z tego, że temat projektowania wykładzin CIPP jest niezwykle szeroki. Na kurs o zbliżonych zagadnieniach, który prowadzimy dla studentów na Politechnice Wrocławskiej, poświęcamy cały semestr. Na dzisiejszych warsztatach zapoznamy więc Państwa raczej z filozofią takiego projektowania niż niuansami problemu, zachęcając jednocześnie do zagłębiania wiedzy na ten temat – powiedział dr inż. Bogdan Przybyła, otwierając warsztaty wykładem obejmującym m.in. podstawowe definicje w aspekcie ww. wytycznej, zakres jej stosowania, wybór metody rehabilitacji przewodów oraz procedurę obliczeniową.

dr inż. Bogdan Przybyła, Politechnika Wrocławska. Fot. Quality Studio

dr inż. Bogdan Przybyła, Politechnika Wrocławska. Fot. Quality Studio

Dr inż. Beata Nienartowicz w swoim wystąpieniu skupiła się na procesie wymiarowania. Przedstawiła podstawowe definicje i omówiła najważniejsze etapy takiego procesu: sprawdzenie stateczności układu rura-grunt, ustalenie wartości imperfekcji, ustalenie wartości obciążeń i wyznaczenie sił przekrojowych oraz sprawdzenie warunków nośności, deformacji i stateczności. Przedstawiając podstawowe kryteria efektywnego wymiarowania wykładzin, dr inż. Beata Nienartowicz podała konkretny przykład obliczeniowy, który żywo zainteresował publiczność. Dyskusja na temat m.in. roli sztywności obwodowej w procesie zaangażowała wielu uczestników warsztatów.

dr inż. Beata Nienartowicz, Politechnika Wrocławska / GSG Industria sp. z o.o. Fot. Quality Studio

dr inż. Beata Nienartowicz, Politechnika Wrocławska / GSG Industria sp. z o.o. Fot. Quality Studio

Równie istotne, co sam proces projektowania wykładzin CIPP, jest przygotowanie dokumentacji dotyczącej prac renowacyjnych. O tym, jakie wyzwania czekają inwestorów i projektantów w tym obszarze, opowiadał dr inż. Tomasz Abel. Na samym wstępie zaznaczył, że choć w branży bezwykopowej używa się terminu „renowacja”, to do robót tego typu stosuje się przepisy, które w prawie budowlanym funkcjonują pod nazwą „remont”. Wskazał również sytuacje, w których takie prace zwykle nie wymagają pozwolenia na budowę i zgłoszenia, choć i tu znajdą się wyjątki. To m.in. sytuacje, gdy renowacja jest częścią realizacji większego przedsięwzięcia, które wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko (lub obszary Natura 2000), bądź prowadzona jest w miejscu wpisanym do rejestru zabytków.

dr inż. Tomasz Abel, Politechnika Wrocławska. Fot. Quality Studio

dr inż. Tomasz Abel, Politechnika Wrocławska. Fot. Quality Studio

W dalszej części wystąpienia dr inż. Tomasz Abel przedstawił części składowe projektu wykonawczego  opisową, obliczeniową i graficzną – wraz z oceną stanu technicznego sieci przeznaczonej do remontu. Analizowane kwestie oparł na przykładzie obliczeń hydraulicznych na modelowym odcinku kanalizacji grawitacyjnej ścieków komunalnych w oparciu o wzór Darcy-Wiesbacha. Także ten przykład spotkał się z licznymi pytaniami uczestników warsztatów, wśród których pojawili się zarówno producenci wykładzin, jak i inwestorzy oraz wykonawcy prac renowacyjnych. 

Konferencja CIPP Technology Days to coroczne spotkanie przedstawicieli wszystkich stron procesu inwestycyjnego inwestorów (w tym liczne grono przedstawicieli przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych), wykonawców, projektantów, producentów i dostawców sprzętu i materiałów wykorzystywanych podczas prac realizowanych przy zastosowaniu metody bezwykopowej CIPP, reprezentantów ośrodków naukowych i badawczych oraz wszystkich innych zainteresowanych tytułowym zagadnieniem.

III Konferencja CIPP Technology Days. Fot. Quality Studio

III Konferencja CIPP Technology Days. Fot. Quality Studio

Warsztaty to nowość w programie tej konferencji, jednak, co pokazały inne konferencje Wydawnictwa INŻYNIERIA sp. z o.o., zajęcia tego typu są bardzo ważne. To dlatego, zgodnie z sugestiami i informacjami, jakimi podzielili się w ankietach uczestnicy poprzednich spotkań, postulat ten został  przez organizatora spełniony - przypomniał na wstępie Paweł Kośmider, przewodniczący konferencji.

Paweł Kośmider, przewodniczący III Konferencji CIPP Technology Days. Fot. Quality Studio

Paweł Kośmider, przewodniczący III Konferencji CIPP Technology Days. Fot. Quality Studio

Oprócz warsztatów uczestników wydarzenia czekają liczne wykłady, dyskusje oraz spotkania biznesowe. W specjalnej strefie wystawienniczej będą mieli okazję zapoznać się z ofertą firm z branży bezwykopowej, związanych z renowacją rurociągów w technologii CIPP. Będą mogli także wziąć udział w kilku konkursach z nagrodami. W programie wydarzenia znalazł się także uroczysty bankiet oraz zabawa przy dźwiękach muzyki. Konferencja potrwa do 11 stycznia br.

Zapraszamy do śledzenia relacji z wydarzenia na portalu inzynieria.com oraz na naszych profilach społecznościowych: Facebooku, Twitterze oraz LinkedIn.

Przeczytaj także: III Konferencja CIPP Technology Days – renowacja wykładzinami (rękawami) utwardzanymi na miejscu

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe