W przypadku prostych w realizacji projektów (średnica DN1000, maksymalnie 150 m długości), mamy trzy główne sposoby wykonania przekroczenia. Pierwszy to przecisk rurą stalową, który jest metodą uniwersalną, tanią, realizowaną z wykorzystaniem bardzo prostych w montażu urządzeń. Do jej wad należy zaliczyć brak sterowności, występowanie drgań, a także brak możliwości przeprowadzenia prac w gruntach zawodnionych, w skałach. Do jego wykonania użyć można ponadto tylko rur stalowych.

Przewiert poziomy sterowany może być z kolei wykorzystany do budowy gazociągów stalowych i niestalowych, urządzeniem można spokojnie sterować, nie ma problemu z dostępnością maszyn na rynku. Technologia ta również jest stosunkowo prosta. Niestety, również nie można stosować go w gruntach zawodnionych, w skałach, dodatkowo montaż urządzenia jest dość skomplikowany, a realizację trzeba podzielić na kilka etapów. 

Mikrotunel (do 150 m) można wydrążyć w bezpieczny sposób, wykorzystując zgodnie z potrzebami rury stalowe bądź niestalowe, również w gruntach zawodnionych i w skałach. Wady? Technologia ta jest droga, a czas montażu sprzętu dość długi. Same maszyny również nie należą do najtańszych.

Spółka Gaz-System często sięga także po dwie inne technologie. Pierwsza to Direct Pipe, która do 1500 m nie wymaga budowy komór, a instalacja przebiega jednoetapowo. Metodę tę można wykorzystywać do wszystkich rodzajów skał, ryzyko niepowodzenia jest niewielkie, a sama technologia jest bardzo przyjazna dla środowiska. Ponadto można użyć tej technologii do budowy odcinków o dość ograniczonej długości w przypadku średnicy DN1000. Niestety sprzęt ten nie należy do tanich, a zasoby rynku są ograniczone – precyzował Roland Kośka.

W przypadku HDD (ang. Horizontal Directional Drilling), czyli horyzontalnego wiercenia kierunkowego (do 2000 m), ważną zaletą jest możliwość wiercenia z powierzchni, i to długich odcinków. Jest to niedrogie rozwiązanie i w zasadzie uniwersalne.

Roland Kośka wystąpił podczas obrad konferencyjnych w ramach XVII Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa”. Co jeszcze działo się podczas tego dorocznego spotkania przedstawicieli branży bezwykopowej? Zajrzyj do naszej relacji na portalu inzynieria.com oraz fotorelacji w mediach społecznościowych!

Przeczytaj także: XVII Konferencja „INŻYNIERIA Bezwykopowa”