W Turcji powstał najdłuższy w kraju i piąty na świecie pod względem długości tunel wodny. Wykonawcą inwestycji jest Ilci Insaat Sanayi Ve Ticaret.
Fot. SELI S.p.a.
Suruç Water Tunnel ma długość 17,2 km i będzie dostarczał wodę pitną do Suruç w tureckiej prowincji Sanliurfa. Za jego pomocą 94.81ha powierzchni zyska nawodnienie, a mieszkańcy Suruç i okolic – wodę pitną.
Fot. SELI S.p.a.
Tunel znajduje się na wysokości około 580 m nad poziomem morza, a jego średnie nachylenie wynosi 0.49%. Wydrążono go maszyną TBM DSU o średnicy 7,83 m, którą dostarczyła firma Seli.
Osiem silników asynchronicznych o średnim napięciu (każdy o wysokości 4 m i masie 34 t) zostało zainstalowanych w tunelu, aby czerpać wodę z zapory na Eufracie i dostarczać ją do kanału nawadniającego.
Budowę tunelu rozpoczęto w 2009 r., a prace ukończono w marcu br.
Rejon Turcji i Bliskiego Wschodu cierpi z powodu suszy spowodowanej skąpymi opadami deszczu. Suruç Water Tunnel jest częścią dużego projektu GAP, który ma na celu poprawę sytuacji tamtejszego rolnictwa i gospodarki, poprzez rożne inwestycje wodno-kanalizacyjne i energetyczne, takie jak budowę tam, elektrowni wodnych i systemu nawadniającego. Całkowity koszt tego projektu to 32 mld USD.
Suruç Water Tunnel będzie miał przepustowość około 90m³/s. Woda będzie transportowana z tamy Ataturk do doliny, gdzie leży miasto. Dzięki tunelowi gospodarka Turcji wzbogaci się rocznie o około 90 mln USD, dzięki czemu powstaną m.in. nowe miejsca pracy.
Tunel zbudowano w partnerstwie publiczno-prywatnym.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.