Zarówno konferencja jak i towarzyszące jej targi są organizowane przez ISTT (International Society for Trenchless Technology) oraz właściwą dla kraju, w jakim się odbywają organizacją - tym razem było to włoskie ISTT (Italian Society for Trenchless Technology). Tego rodzaju impreza jest dla osób z branży technologii bezwykopowych doskonałym miejscem, gdzie mogą się spotkać z aktualnymi nowinkami technicznymi i sposobami rozwiązań problemów stosowanych w specyficznych warunkach na całym świecie. Dają możliwość poszerzenia horyzontów i spojrzenia na problematyczne kwestie sugerując się osiągnięciami w innych krajach. Międzynarodowe targi to również doskonała okazja do prezentacji firm, ich sprzętu, przedstawienia stosowanych innowacyjnych technologii, osiągnięć w zrealizowanych przedsięwzięciach.
Ceremonia otwarcia konferencji miała miejsce 10 września, kiedy 430 gości powitał Aleksandro Olcese, wiceprezes IATT.
W sumie wygłoszono 63 referaty na dwóch symultanicznie odbywających się sesjach. Poruszano szeroko pojęte zagadnienia aktualnych i przyszłościowych rozwiązań w technologiach bezwykopowych, nowego zapotrzebowania na technologie bezwykopowe, technologii stosowanych w wielkich miastach, przemysłu bezwykopowego i połączonej z nim administracją, rehabilitacji podziemnych rurociągów.

Niedługo po rozpoczęciu obrad dokonano również inauguracji targów trwających równolegle z konferencją. Na targach prezentowało się 98 wystawców - producentów, dostawców, wykonawców - nie tylko z Europy ale również z całego świata. Wśród wystawców nie zabrakło doskonale znanych na polskim rynku firm jak Herrenknecht AG, Insituform, Vermeer, Brandenburger Liners, Hobas, Per Aarsleef, LMR Drilling, Ponad 1600 osób zwiedzało stoiska targowe, gdzie mogli zapoznać się z aktualnymi propozycjami rozwiązań technologicznych proponowanych przez producentów maszyn i urządzeń. Powierzchnia wystawiennicza, obejmująca zarówno stoiska wewnętrzne jak i zewnętrzne, zajmowała 2255 m2.
Nazywanie imprezy No-Dig światową nie jest bezpodstawne. Wśród uczestników zarówno kongresu jak i wystawy można było spotkać nie tylko przedstawicieli całej Europy, ale również tak odległych zakątków, jak Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia, Indie, Republika Południowej Afryki, Rosja czy Japonia. Jest to dowód nie tylko na ogromne zainteresowanie branżą bezwykopową, ale również, jak wspominali w rozmowach bezpośrednich, chęcią stosowania najnowocześniejszych technologii do rozwiązywania rodzimych problemów.

Polskie akcenty dało się zauważyć w trakcie sesji i wykładów naszych specjalistów w zakresie technologii bezwykopowych. Mgr inż. Anna Wróblewska wygłosiła referat na temat wzrastającej liczby rehabilitacji rurociągów w centralnej Europie natomiast prof. dr hab. inż. Andrzej Kuliczkowski mówił o problemach związanych z projektowaniem rękawów żywicznych.

Ponadto Inżynieria Bezwykopowa również miała swoje stoisko, które dobrze już znane z poprzednich No-Dig\'ów, cieszyło się sporym zainteresowaniem także ze względu na wydawany specjalnie na tę okazję odpowiednik kwartalnika "Inżynieria Bezwykopowa" w języku angielskim (wersja elektroniczna magazynu w formacie pdf dostępna jest na naszej stronie internetowej). Dla wielu wykonawców i producentów zagranicznych zainteresowanych rozwijającym się w Polsce rynkiem technik bezwykopowych jest to również dobre źródło informacji i daje możliwość pokazania się na arenie międzynarodowej.

W targach rzymskich uczestniczyło razem z nami około 50 osób z Polski, dla których zorganizowaliśmy wyjazd. Stało się tak za sprawą sugestii Polskiej Fundacji Technik Bezwykopowych, która zachęciła nas do przygotowania wyjazdu dla pracowników firm inwestorskich i wykonawczych związanych z tą tematyką. W zebranie grupy włączyła się również Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie. Tak więc już na kilka miesięcy przed No-Dig\'iem zaczęliśmy planować wyjazd na targi połączony również ze zwiedzaniem wiecznego miasta. W czasie trzech dni, gdy trwały targi, uczestnicy naszej wyprawy mieli możliwość zwiedzania stoisk wystawienniczych, zaznajomienia się z nowościami technologicznymi, oglądania najnowszych maszyn i urządzeń stosowanych do robót bezwykopowych oraz nawiązywania kontaktów biznesowych w celu ewentualnego podjęcia współpracy z firmami zagranicznymi.

Jubileuszowy, bo już 25 rzymski No-Dig przebiegał w konwencji dotychczas zrealizowanych. Jedyny niedosyt, jaki pozostawił, to ten związany z brakiem pokazów na żywo, co zawsze daje sposobność zaobserwowania działania maszyn w trakcie wykonywania prac.

Wiceprezes IATT, Aleksandro Olcese, w rozmowie po zrealizowaniu imprezy wyraził ogromne zadowolenie z jej przebiegu mimo, że czas na jej przygotowanie był krótki, zaledwie czternaście miesięcy, a w ich trakcie zmagano się z wieloma przeciwnościami. Powodem do satysfakcji była zarówno konferencja, w czasie której wygłaszano bardzo ciekawe referaty skupiające pełne sale słuchaczy jak i bardzo wysoka frekwencja wśród odwiedzających targi.

Konferencja zakończyła się późnym popołudniem 12 września zaproszeniem do udziału w kolejnym No-Dig\'u, który odbędzie się w Moskwie w czerwcu 2008 r.