Wystawa

W dwóch halach i na terenie otwartym zaprezentowało swoje towary i usługi ponad dwieście firm. Swoje stoiska miały też krajowe i międzynarodowe stowarzyszenia i wydawcy prasy branżowej. Tradycyjnie najwięcej zgłoszonych firm reprezentowało Niemcy i Stany Zjednoczone. Zainteresowanie gości wystawą było satysfakcjonujące, zwłaszcza drugiego i trzeciego dnia targów. Większość wystawców wyrażała opinię o pozytywnych tendencjach obserwowanych na rynku, które dają nadzieję na przełamanie impasu w inwestycjach infrastrukturalnych. Jak wynika z danych udostępnionych przez organizatorów WASSER BERLIN INTERNATIONAL 2011, w całych targach wzięło udział 696 wystawców, z czego 195 to firmy zagraniczne reprezentujące 34 kraje.

Inżynieria Bezwykopowa przygotowała specjalne anglojęzyczne wydanie swojego magazynu. Mogą Państwo zapoznać się z nim tutaj.

Konferencja

Konferencja została zainaugurowana we wtorek przez szefa ISTT Samuela Ariaratnama oraz przewodniczącego niemieckiego stowarzyszenia Jensa Holterhoffa. Wykład wstępny dotyczący innowacji w technologiach tunelowych został wygłoszony przez Martina Herrenknechta. Na konferencję zgłoszono ponad 50 referatów technicznych, które prezentowane były jednocześnie w trzech salach. Ułożenie programu można uznać za nie do końca trafne. Zainteresowani metodami budowy nowych instalacji musieli wybierać pomiędzy sesjami na temat mikrotunelowania i HDD, które odbywały się w tym samym czasie. Duży nacisk położono na zagadnienia związane ze sprzętem,  rurami, praktycznymi aplikacjami technologii wiertniczych, renowacją rurociągów metodą CIPP, testowaniem wykładzin i izolacji. Osobne sesje poświęcono też kwestiom zarządzania jakością projektu i optymalizacji procesów konstrukcyjnych. Znaczący udział miały referaty wygłoszone przez polskich uczestników. Znalazły się wśród nich następujące artykuły: Innowative Tunneling and Microtunneling Technologies used in the Construction  of the Sewage Transfer System in Warsaw (Cezary Madryas i Adam Wysokowski), Construction of Pressure Pipelines using Modern CC-GRP Pipes (Michał Szostak), Modernization of the Cracow Bon-Circular Sewers Rusing Glassfiber Reinforced Plastic Panels (Dominika Lichosik), Case Study of Economic Impact Connected with the Elimination of Ground-water Infiltration in a Sewer Main (Maria Gierczak). Najciekawsze, naszym zdaniem, referaty postaramy się zaprezentować na łamach naszego magazynu w bieżącym roku.

Dzień konstrukcyjny

Na środę zaplanowano szereg wizyt na placach budowy jakie aktualnie realizowane są w Berlinie i gdzie mają miejsce aplikacje nowych technologii. Dla zobrazowania zagadnienia wybrano projekty prowadzone przez spółki Berliner Wasserbetriebe, Vattenfal oraz NBB. Zaprezentowano techniki mikrotunelowania, swageliningu, budowy ścian szczelinowych, przecisków wykonywanych poniżej poziomu wody gruntowej.

Nagrody No-Dig Award 2011

Przyznawane corocznie nagrody międzynarodowego stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych cieszą się dużym prestiżem. Na wieczornej środowej Gali wręczono wyróżnienia w pięciu kategoriach:

  • Projekt roku – Instalacja bezwykopowa: PBG S.A. / HOBAS – projekt mikrotunelowy w Warszawie
  • Projekt roku – Rehabilitacja bezwykopowa: Stroitelna Mechanizatsia AD – projekt naprawy systemów wodociągowych w Sofii
  • Produkt roku: Hydrascan Limited – system czyszczenia sieci wodociągowych Typhoon
  • Praca studencka; Haitao Lan – Predicting HDD performance Parameters
  • Badania naukowe: Science of Trenchless Engineering University Course

 

No-Dig 2012

Znamy już miejsce i czas następnego światowego kongresu branży bezwykopowej. Odbędzie się on od 12 do 14 listopada 2012 roku na terenie Expo Transamérica Convention Center w Sao Paulo, po raz pierwszy w Ameryce Południowej.

Zobacz fotogalerię z konferencji

Zobacz fotogalerię z wystawy