6 czerwca podczas uroczystej Gali w ramach XI Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa” wręczone zostały nagrody branżowe TYTAN 2013.
Laureaci tegorocznych nagród TYTAN 2013 wraz z komisją. Fot. Quality Studio
Nagrody TYTAN, przyznawane przez czasopismo branżowe „Inżynieria Bezwykopowa” i wybitne grono Jury złożone z przedstawicieli świata nauki oraz stowarzyszeń branżowych, są wręczane co roku podczas uroczystej Gali organizowanej w trakcie Konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa”.
W tym roku rozdano nagrody w czterech kategoriach: Projekt roku - nowa instalacja, Projekt roku - renowacja, Europejski projekt w technologiach bezwykopowych oraz Produkt roku.
Przyznana została również nagroda znana jako Tytanowy Laur Inwestora, stanowiąca wyróżnienie dla inwestorów zwycięskich projektów w kategoriach: Projekt roku - nowa instalacja oraz Projekt roku - renowacja.
Zwycięzców w poszczególnych kategoriach wyłoniło jury, którego skład tworzyli:
- Dr inż. Andrzej Kolonko z Politechniki Wrocławskiej
- Mgr inż. Paweł Kośmider z kwartalnika „Inżynieria Bezwykopowa”
- Prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski z Politechniki Warszawskiej
- Prof. dr hab. inż. Cezary Madryas Prorektor Politechniki Wrocławskiej, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych
- Dr inż. Florian Piechurski z Politechniki Śląskiej
- Dr inż. Teresa Nowak z Uniwersytetu Zielonogórskiego
- Dr inż. Karol Ryż z Politechniki Krakowskiej
- Dr hab. inż. Adam Wysokowski, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego
- Dr inż. Dariusz Zwierzchowski, Wyższa Inżynierska Szkoła Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy.
Członkowie komisji w każdej z kategorii mieli do dyspozycji pulę punktową, którą rozdzielili pomiędzy firmy nominowane. Werdykty wszystkich członków jury zostały zsumowane i w ten sposób wyłoniono laureatów.
W kategorii Projekt roku - nowa instalacja zwyciężyła firma Nawitel sp. z o.o. sp.k. za realizację najdłuższych horyzontalnych przewiertów kierunkowych HDD w Polsce w ramach projektu „Budowa gazociągu MOP 8,4 MPa DN700 relacji Rembelszczyzna - Gustorzyn”. Przewierty wykonano pod rzeką Wisłą w miejscowości Włocławek – Łęg Witoszyn. Ich długość wynosiła: dla światłowodu 1352 mb, a dla gazociągu 1339 mb. Maksymalne zagłębienie wyniosło 43 m, zaś średnica gazociągu 711 x 17,5 mm. Spółce powierzono wykonanie 38 przekroczeń o łącznej długości około 17 000 m (około 8500 dla gazociągu i około 8500 m dla światłowodu). Inwestor: GAZ-SYSTEM SA.
Laureatem w kategorii Projekt roku - renowacja została INFRA S.A. za wykonanie projektu i robót budowlanych w zakresie zadania „Renowacja sieci kanalizacji deszczowej i ogólnospławnej” - Kontrakt nr III w ramach Projektu pn. „Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Piotrkowie Trybunalskim”. W ramach inwestycji wykonano czyszczenie oraz inspekcję TV kanałów o łącznej długości 11 571 mb, renowację kanalizacji deszczowej i ogólnospławnej w zakresie średnic od DN200 do DN 1000 o łącznej długości 11 005 mb (w tym przy użyciu rękawa CIPP z włókna szklanego utwardzonego gorącą parą 10 135 mb i burstliningu - 869 mb). Zrealizowano również m.in.: renowację przyłączy kanalizacyjnych w technologii rur utwardzanych na placu budowy z wykładziny filcowej nasączanej żywicami epoksydowymi o łącznej długości 4 690 mb, budowę nowych kanałów z rur PCV wykopem otwartym o łącznej długości 565,93 mb i wymianę przyłączy. Inwestor: Miasto Piotrków Trybunalski.
Zwycięzcą w kategorii Europejski projekt w technologiach bezwykopowych została firma Visser & Smit Hanab za prace w ramach budowy 27-kilometrowego podwójnego rurociągu realizowane na zlecenie firmy DNWW (De Nieuwe Warmte Weg) w Rotterdamie. Dwa stalowe rurociągi o średnicy 24” (610 mm) z 16” (406 mm) rurą wewnętrzną zapewnią dostawy ciepła z nowego źródła dla 50 tys. gospodarstw domowych i szpitala. Najbardziej wymagającym zadaniem była realizacja dwóch 1500-metrowych przekroczeń kanału żeglownego. Wykonawca zastosował po raz pierwszy w Europie metodę Intersect z wykorzystaniem systemu opartego o żyrokompas. Prace wykonywano w warunkach gęstej zabudowy miejskiej.
W kategorii Produkt roku uhonorowane zostały dwie firmy, które otrzymały od jury taką samą liczbę punktów - Gamm-Bud sp. z o.o. za zestaw urządzeń do naprawiania studni kanalizacyjnych metodą narzucania renowacyjnych zapraw mineralnych. Zestaw składa się z wysokociśnieniowej zimnowodnej myjki 350 bar, głowicy do mycia studni wodą pod ciśnieniem 350 bar, rozrzutnika zaprawy oraz przyrządów pomocniczych (trójnóg, wciągarka, podajnik zaprawy). Wszystkie komponenty zestawu zostały opracowane i wyprodukowane przez firmę Gamm-Bud sp. z o.o. oraz HEADS sp. z o.o. za system płuczkowy TEQGEL SPECIAL, charakteryzujący się doskonałymi parametrami reologicznymi, nadający się do stosowania w większości dużych projektów HDD. Parametry płuczki przy niskich prędkościach ścinania pozwalają na transport dużych zwiercin nawet przy bardzo małych prędkościach jej przepływu. Profil reologiczny TEQGEL SPECIAL pozwala łatwo kontrolować ciśnienie wgłębne w otworze, co jest warunkiem utrzymania cyrkulacji płuczki na dużym dystansie. Parametry reologiczne pozwalają na zapewnienie bardzo dobrego stopnia oczyszczenia otworu i transportu dużych zwiercin. Skuteczność systemu została potwierdzona na najbardziej spektakularnych projektach na terenie nie tylko Polski, ale i całej Europy.
Zobacz fotogalerię z uroczystej gali oraz rozdania nagród TYTAN 2013>>
Więcej o nagrodach i firmach nominowanych
Relacja z XI Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii "INŻYNIERIA Bezwykopowa">>
Tytany 2003 – 2013. Lista rankingowa
Laureaci nagród:
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.