Już wkrótce ta sytuacja może ulec zmianie. Wszystko dzięki nowoczesnej metodzie bezwykopowej renowacji sieci wodociągowej, którą zaprezentowano po raz pierwszy w Polsce podczas pokazowej aplikacji w Wałbrzychu.

Woda stanowi jeden z najcenniejszych zasobów naturalnych, o której czystość miasta powinny dbać w szczególny sposób. Starzejąca się i często niezmieniana od kilkudziesięciu lat infrastruktura wodociągowa stanowi źródło jej zanieczyszczenia. Sposobów, by poprawić czystość i jakość wody jest kilka. Z jednej strony można dokonać wymiany rury. Za pomocą metody odkrywkowej  na całym odcinku linii wykonuje się wykop, wyciąga się starą rurę i na jej miejsce wprowadza nową. Kosztuje to jednak sporo wysiłku oraz pieniędzy, nie mówiąc już o znacznych utrudnieniach dla mieszkańców.

Tańszą, ekologiczną i równie skuteczną alternatywą jest metoda bezwykopowa, a wraz z nią nowa w Polsce technologia - 3M™ Scotchkote™ Pipe Renewal Liner 2400. Jej główne zalety, to m.in. to, że pozwala ona do 90% zmniejszyć roboty drogowe, zredukować o 75 % emisję CO2, a co najważniejsze ograniczyć o 1/3 koszty naprawy rur wodociągowych.

9 lipca br. po raz pierwszy w Polsce postanowiono sprawdzić, jak metoda sprawdza się w praktyce. W wałbrzyskim hotelu Aqua Zdrój rozpoczęła się konferencja „Woda z kranu bez obaw”, podczas której zaprezentowano sposób działania technologii 3M.

- Metoda bezwykopowej renowacji rur wodociągowych cieszyła się do tej pory dużym powodzeniem na rynkach zagranicznych - stosowano ją m.in. w Czechach czy Wielkiej Brytanii. Teraz przyszedł czas na Polskę. Wałbrzych jest pierwszym miastem, które zdecydowało się wdrożyć tę technologię na odcinku swojej sieciwodociągowej. Mamy nadzieję, że w ślad za nimi pójdą także pozostałe miasta regionu - mówi Marcin Łukasik z działu Energetyki i Elektroniki w 3M Poland.

Po części prezentacyjnej uczestnicy konferencji pojechali na plac budowy przy skrzyżowaniu ulic Długosza/Wrocławskiej w Wałbrzychu. Tam zgromadzone osoby miały okazję zobaczyć na żywo w jaki sposób realizuje się renowację rur wodociągowych metodą bezwykopową przy udziale technologii 3M™ Scotchkote™ Pipe Renewal Liner 2400.

- Sieć wodociągowa w naszym regionie rozciąga się na ponad 900 km, tworząc skomplikowaną siatkę połączeń, często w trudno dostępnych miejscach. Testujemy tę metodę, bo chcemy zminimalizować czas zajmowania pasa ruchu drogowego podczas renowacji oraz skrócić okres, w którym mieszkańcy Wałbrzycha są pozbawieni dostępu do wody. Remonty sieci wodociągowej są konieczne i cieszę się, że Wałbrzych testuje nowoczesne naukowe technologie, ułatwiające życie ludziom – powiedział Marek Mielniczuk, prezes wałbrzyskich wodociągów.

Renowacja całego odcinka sieci wodociągowej w Wałbrzychu zakończyła się sukcesem. Technologię z powodzeniem przetestowano już także w Poznaniu i Wrocławiu.

Opisywana technologia była również prezentowana podczas Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii "INŻYNIERIA Bezwykopowa", która w dniach 9-11 czerwca 2015 r. odbyła się w Krakowie.