Specjalistyczny sprzęt i jego serce, czyli własny szybki i mobilny serwis zapewniony przez  profesjonalną i wyszkoloną kadrę techniczną, jest tym obszarem w działalności firmy, w który warto i trzeba nieustannie inwestować. Zapewnia to firmie rozwój, gdyż może dzięki temu podejmować się realizacji większej liczby kontraktów, również tych najbardziej skomplikowanych. By sprostać rosnącym wymaganiom potrzebny jest park maszynowy, zbudowany w oparciu o innowacyjne, specjalistyczne urządzenia. Stanowi on klucz do sukcesu firmy, ponieważ zapewnia terminową i udaną realizację inwestycji, co przekłada się na zadowolenie klienta.

Czym dysponuje firma Blejkan?

Szczecińska spółka posiada obecnie 154 jednostki sprzętowe podlegające rejestracji. Wśród nich znajdują się m.in. takie maszyny i urządzenia jak:

  • 8 zestawów, w tym wytwornice pary oraz kotłownie do gorącej wody (w tym 3 kotłownie dla instalacji wykładzin utwardzanych na miejscu CIPP dedykowanych do sieci kanalizacyjnej i jedna z największych  w Europie mobilnych kotłowni kontenerowych o mocy 2 kW; 3 parownice dla instalacji wykładzin ciasnopasowanych CIPP dedykowanych do sieci: wodociągowej, kanalizacyjnej oraz gazowej; parownica wraz z osprzętem do nasączenia i dla instalacji wykładzin CIPP dedykowanych do sieci wodociągowej oraz Hot box dla instalacji wykładzin ciasnopasowanych CIPP dedykowanych do przyłączy kanalizacyjnych);
  • 2 zestawy montażowe w technologii UV;
  • 10 samochodów czyszczących (w tym 6 pojazdów z pełnym recyklingiem wody). Dwa z tych pojazdów, dysponujące wysoko wydajnymi pompami 461l/min, określane są w firmowej nomenklaturze Dreamlinerami ze względu na moc i potężne pompy wraz z długimi wężami o długości 300 mb (standardowe wozy mają węże liczące w zależności od średnicy 160-200 mb). Pojazdy te zostały zakupione z przeznaczeniem pod zadania związane z kanałami wielkowymiarowymi;
  • 8 kamerowozów z oprogramowaniem;
  • 9 zestawów do frezowania rurociągów;
  • 4 samodzielne serwisy pojazdów specjalistycznych (2 serwisy kamerowozów i frezów; 1 serwis pojazdów czyszczących oraz myjek wysokociśnieniowych; 1 serwis pomp do ścieków, chemii budowlanej i urządzeń drobnych);
  • 7 samochodów wyposażonych jako wozy wsparcia technicznego;
  • 3 przyczepy specjalistyczne do przewozu bębnów dla technologii ciasnopasowanych;
  • 3 samochody specjalistyczne – chłodnie;
  • 4 samochody specjalistyczne - HDS;
  • 7 wciągarek liniowych powyżej 5T;
  • 13 wysokowydajnych pomp do ścieków, pozwalających na sprawny przepływ ścieków w trakcie prac renowacyjnych;
  • 5 specjalistycznych pomp do chemii budowlanej (w tym 3 pompy do natrysku i 2 do iniekcji);
  • 27 samochodów dostawczych i 30 osobowych;
  • 4 agregaty;
  • 9 sprężarek wysokiej wydajności; tak samo
  • pozostałe urządzenia i narzędzia drobne do samodzielnych instalacji (m.in. zgrzewarki, myjki wysokociśnieniowe).

 

Sprzęt marzeń, czyli plany na przyszłość

Wraz planowanym rozszerzaniem oferty o kolejne metody w niedalekiej przyszłości spółka zamierza kupić dwa mobilne zestawy do produkcji wykładzin CIPP.
Pierwszy to innowacyjny zestaw do produkcji krótkich wykładzin CIPP do napraw punktowych oraz uszczelniania przyłączy w technologii UV. Taka samonośna, krótka wykładzina rurowa będzie miała na celu uszczelnienie włączenia wlotu przyłącza bocznego do kanału głównego kanalizacji lub miejscowe wzmocnienie kanału głównego.

Jakie będą zalety tego zestawu? Metoda produkcji i instalacji krótkich wykładzin CIPP utwardzanych promieniowaniem UV jest w pełni bezwykopowa i nie ma potrzeby jakiejkolwiek ingerencji zarówno w infrastrukturę podziemną jak i naziemną. Cały proces produkcji jest bardzo szybki i samo utwardzenie kształtki kapeluszowej zajmuje około 8 min, niestety chłodzenie lamp to kolejne 8 min, ale czas, jaki jest potrzebny do instalacji całościowej wraz z nasączeniem to „z zegarkiem w ręku” 31 min. W większości przypadków metodą tradycyjną montaż kształtki zajmuje około 1,5 godz., czyli można przyjąć, że na jedną kształtkę poliestrową przypadają trzy kształtki z włókna szklanego, co nie jest bez znaczenia dla zamawiającego, który często określa w zamówieniu, że roboty należy prowadzić w godzinach nocnych np. podczas wyłączenia trakcji tramwajowych. 

Oprócz minimalnych utrudnień dla otoczenia metoda ta przynosi korzyści również w ujęciu środowiskowym. Specjalna budowa wykładzin, obejmująca zastosowanie warstw separacyjnych, oddzielających zasadniczy materiał od środowiska, czyni go materiałem obojętnym pod względem chemicznym i biologicznym. Ponadto sam proces technologiczny wytwarzania i montowania wykładzin emituje znacznie mniej hałasu i produktów spalania do atmosfery.

Drugi mobilny zestaw, który firma chce zakupić, służyć będzie do produkcji wykładzin CIPP z włókna szklanego w innowacyjnej technologii UV o mocy lamp 4000 W (dotychczasowe zestawy mają moc lamp 1000 W, a na rynku są dostępne 2000 W). Innowacyjna jest tu kontrola zużycia żarników (tzw. gruszek), co ma wpływ na jakość utwardzonego rękawa. Ta samonośna wykładzina rurowa o indywidualnych, projektowanych i żądanych parametrach (wytrzymałościowych oraz geometrycznych) będzie mogła mieć maksymalną długość 600 m (dla średnic od DN150 do DN1800 w zależności od ciężaru własnego rękawa i układu sieci kanalizacyjnej).

O wprowadzeniu przez firmę Blejkan nowych technologii będziemy informowali w kwartalniku „Inżynieria Bezwykopowa” oraz na portalu inzynieria.com.

Zobacz fotogalerię przedstawiającą sprzęt, jakim dysponuje Blejkan