• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

IV Konferencja Techniczna ROE poświęcona HDD

Opublikowano: 03-12-2018 Źródło: inzynieria.com

W Krakowie, w dniach 29–30 listopada br., odbyło się czwarte spotkanie poświęcone technice horyzontalnych wierceń kierunkowych (HDD), organizowane przez firmę Robert Osikowicz Engineering. Wśród uczestników znaleźli się m.in. przedstawiciele firm wiertniczych, firm budujących rurociągi, biur projektowych, inwestorów z sektora gazowego oraz dostawców sprzętu i technologii.


W Krakowie odbyła się IV Konferencja Techniczna ROE poświęcona HDD. Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com W Krakowie odbyła się IV Konferencja Techniczna ROE poświęcona HDD. Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

HDD (ang. Horizontal Directional Drilling) to najbardziej zaawansowana i uniwersalna technologia bezwykopowej budowy rurociągów, polegająca na płuczkowym, kierunkowym wierceniu otworów z użyciem przewodu wiertniczego w celu instalacji podziemnych rurociągów, kabli lub dla osiągnięcia celu technicznego – przypomniał podczas rozpoczęcia konferencji Robert Osikowicz (ROE). Dodał, że nie ma innej takiej techniki, która w równie niskim stopniu obciąża instalowany rurociąg. Jej początki sięgają 47 lat wstecz, a z uwagi na liczne zalety aplikowana jest w 150 krajach na całym świecie.

Robert Osikowicz (ROE). Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com Robert Osikowicz (ROE). Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

Podczas wystąpienia wstępnego Robert Osikowicz przypomniał najważniejsze kwestie dotyczące HDD, dokładne przedstawiając technologię, sięgając do najważniejszych wątków historycznych, omawiając etapy procesu wiertniczego, maszyny i osprzęt wiertniczy, jak i warunki, w których jest stosowana. Uwzględnił także przekroczenia wyjątkowe i rekordowe, tak ze względu na długości czy średnice instalowanych rurociągów, jak i rodzaj przewodu czy klasę urządzenia wiertniczego. Zwrócił także uwagę na bardzo ważny aspekt, jakim jest planowanie projektów HDD w kontekście analizy i planu wykonalności.

Odnosząc się do tendencji obserwowanych w polskim HDD, stwierdził, że instalujemy coraz więcej rurociągów dużych – 28, 32 i 40”. Mamy także 29 projektów, w ramach których zainstalowano rurociągi o długości powyżej 1 km. Stosujemy również coraz bardziej zaawansowany sprzęt, a spółki wiertnicze analizują i wyciągają wnioski z realizacji trudnych projektów, dzięki czemu ich kompetencje rosną.

W Polsce obecnie technologia HDD w największym stopniu wykorzystywana jest do instalacji gazociągów realizowanych na potrzeby spółki Gaz-System S.A., dla której od roku 2016 wykonano 11 przewiertów HDD w standardzie DN1000 na długościach od 484 do 1028 m. Na podstawie kilkuletnich już doświadczeń inwestora z tą techniką, reprezentujący spółkę Roland Kośka opowiedział o procesie inwestycyjnym projektu przekroczenia bezwykopowego w technologii HDD z punktu widzenia zamawiającego. Zwrócił uwagę na problemy, które pojawiły się w przypadku kilku przekroczeń i które poddano wnikliwej analizie, by ograniczyć ryzyka w kolejnych przedsięwzięciach. Dzięki temu prace prowadzone od roku 2016 przebiegały już w sposób bardziej przewidywalny i były lepiej zorganizowane.

Przy mikrofonie Roland Kośka (Gaz-System), z prawej Robert Osikowicz (ROE). Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com Przy mikrofonie Roland Kośka (Gaz-System), z prawej Robert Osikowicz (ROE). Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

Stało się tak m.in. dzięki temu, że na potrzeby działań spółki powstały wytyczne, w ramach których musi poruszać się projektant. Dlatego też lepiej opracowywana jest dokumentacja projektowa, z uwzględnieniem projektu wykonawczego i projektu realizacyjnego. Roland Kośka zwrócił także uwagę na liczne ryzyka związane z realizacją przewiertu oraz koszty. Musimy uświadomić wykonawcy, że potencjalne ryzyka muszą być skalkulowane w ofercie – stwierdził. Wskazał także, że proces inwestycyjny powinien przebiegać sprawniej i może się to stać dzięki spełnieniu oczekiwań, jakie inwestor ma w stosunku do pozostałych stron uczestniczących w tym procesie. Wymienił m.in.: minimalizację poziomu ryzyka prowadzenia prac wiertniczych i ograniczenie uciążliwości z nimi związanych, skrócenie czasu mobilizacji i kontraktowania, podniesienie kompetencji w zakresie projektowania i badań geologicznych.

W programie wydarzenia znalazły się również referaty prezentowane przez innych uczestników rynku wiertniczego, w tym producentów i dostawców sprzętu, materiałów oraz usług. Omawiane były m.in. narzędzia i osprzęt do wiercenia pilotowego (NOV), systemy nawigacji (Prime Horizontal), płyny wiertnicze (CETCO Poland), metody poboru prób rdzeniowych (Geocore), utylizacja płuczki wiertniczej, wiertnice napędzane elektryczne (Normag), narzędzia do poszerzania otworu wiertniczego (Colli Equipment).

Na zakończenie dwudniowych obrad Robert Osikowicz zaprezentował najnowsze, nigdzie wcześniej nie udostępnione listy rankingowe projektów i spółek wiertniczych, które w wersji zaktualizowanej zostaną opublikowane w drugim przyszłorocznym wydaniu kwartalnika „Inżynieria Bezwykopowa”.

Zgodnie z zapowiedzią organizatora, V Konferencja Techniczna ROE poświęcona HDD odbędzie się pod koniec listopada 2019 r.

Przeczytaj także: Planowanie i realizacja projektów HDD

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!