Warsztaty w formule ABC to najnowsza propozycja Organizatora Konferencji – Wydawnictwa INŻYNIERIA sp. z o.o. Ich cel to przekazanie uczestnikom podstawowych informacji na temat technologii wykorzystywanych do budowy i rehabilitacji technicznej przewodów.

Dzięki uczestnictwu w warsztatach słuchacze poznali poszczególne technologie oraz ich przeznaczenie i główne uwarunkowania dla ich zastosowania, a także zdobyli wiedzę dotyczącą podstawowych ograniczeń i wymagań związanych z przygotowaniem realizacji z użyciem tych technologii.

Stanąłem przed trudnym zadaniem, by w przeciągu półtorej godziny zaznajomić Państwa z technologiami bezwykopowymi. Zagadnienie jest bardzo szerokie, a materiału jest tak dużo, że problemem stał się wybór, jak go zaprezentować, by rzetelnie przedstawić technologie w tak krótkim czasie – powiedział już na wstępie dr inż. Bogdan Przybyła, obok dr inż. Beaty Nienartowicz oraz dr. inż. Tomasza Abla, współprowadzący warsztaty.

Badacze zdecydowali, że spotkanie zostanie podzielone na dwie części. „Bohaterami” pierwszej z nich były technologie bezwykopowej budowy rurociągów. Uczestnicy mieli okazję poznać ich klasyfikację, uzasadnienie stosowania, obszary zastosowań, zalety i wady w stosunku do rozwiązań alternatywnych, a także podstawowe aspekty projektowania. Omówione zostały takie technologie, jak:

  • wbijanie rur i zastosowanie przebijaków pneumatycznych,
  • przeciski hydrauliczne, przewierty poziome, mikrotunelowanie,
  • horyzontalne wiercenia kierunkowe HDD i metody hybrydowe.

W części drugiej prowadzący skupili się na technologiach rehabilitacji technicznej rurociągów. Bliżej zaprezentowane zostanły metody renowacji:

  • wykładanie rurami ciągłymi i ściśle pasowanymi, modułami rurowymi i rurami spiralnie zwijanymi,
  • wykładziny (rury) utwardzane na miejscu,
  • natryskiwanie powłok ochronnych,
  • zastosowanie chemii budowlanej;

technologie napraw miejscowych:

  • zastosowanie wkładów odcinkowych,
  • naprawy z zastosowaniem robotów,
  • naprawy w przewodach przełazowych;

oraz metody wymiany rurociągów:

  • metoda krakingu,
  • mikrotunelowanie,
  • HDD w rozwiązaniach dla wymiany rurociągów.

Wieczorem odbyła się wycieczka do Krakowa połączona z kolacją oraz rejsem po Wiśle. Jutro rozpoczną się natomiast obrady konferencyjne oraz cykl pokazów technologii bezwykopowych na żywo. Wykłady i dyskusje odbywać się będą w godzinach przedobiednich, w obiekcie konferencyjnym, natomiast pokazy – po obiedzie, na rozległym terenie zewnętrznym. Cały czas do dyspozycji uczestników będzie również wystawa maszyn, urządzeń i innych produktów stosowanych w pracach bezwykopowych. Wieczorem uczestnicy będą mogli spędzić miło czas podczas wspólnej biesiady. Z kolei 13 czerwca br. odbędzie się uroczysta gala, podczas której m.in. rozdane zostaną nagrody TYTAN 2019. Wieczorem zorganizowana zostanie również aukcja, z której dochód przekazany zostanie Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Szczegółowa relacja z Konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa” będzie dostępna zarówno na portalu inzynieria.com, jak i w naszych mediach społecznościowych. Serdecznie zapraszamy do ich śledzenia!

Przeczytaj także relację z XVI Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa”