Nowoczesność tych metod polega głównie na stosowaniu najnowszych rozwiązań materiałowych: nie tylko samych rur osłonowych, ale również m.in. innowacyjnych technologii stosowanych w innych dziedzinach inżynierii lądowej, w tym technologii CIPP (ang. Cured In Place Pipe).

Podczas selekcji metody przebudowy lub wzmocnienia konstrukcji przepustu należy zwracać uwagę m.in. na trwałość wzmocnienia oraz minimalizacje ograniczeń ciągłości ruchu drogowego lub kolejowego podczas prac, jak twierdzi dr hab. inż. Adam Wysokowski, prof. UZ (Uniwersytet Zielonogórski). Dzięki wspomnianej technologii CIPP utwardzony rękaw zaczyna także tworzyć samodzielny ustrój nośny przepustu w postaci elementu konstrukcyjnego, dla którego istniejący obiekt stanowi formę szalunku traconego, umożliwiającego jedynie montaż rękawów. Nowa konstrukcja wykonana jest wtedy na trasie istniejącego, wzmacnianego obiektu, którego nie trzeba poddawać rozbiórce wyjaśnia ekspert.

Prof. Wysokowski będzie prelegentem podczas IV Konferencji „Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu”, która odbędzie się w Poznaniu, w dniach od 8 do 10 stycznia 2020 r. W trakcie wykładu omówi wybrane zagadnienia dotyczące wykorzystywania przedmiotowej technologii przy remontach i wzmacnianiu istniejących konstrukcji przepustów komunikacyjnych, w tym problemy prawne dotyczące jej stosowania w praktyce.

Spotkanie w stolicy Wielkopolski będzie poświęcone w całości zastosowaniom metody CIPP. To kolejna okazja do spotkań i dyskusji w gronie inwestorów (zwykle z przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych), wykonawców, projektantów, producentów i dostawców sprzętu oraz materiałów, a także przedstawicieli środowisk naukowych i ośrodków badawczych. W trakcie wystąpień zostaną poruszone m.in. kwestie odbiorów prac oraz najczęściej popełnianych błędów wykonawczych i projektowych. Dyskusje dotyczyć będą też np. nowości w sprzęcie i technologii czy wytycznych odbiorowych, najciekawszych projektów z Polski i ze świata czy aspektów prawnych renowacji CIPP.

Szczegółowe informacje na temat spotkania oraz formularz rejestracyjny znajdziesz na stronie www wydarzenia.

Przeczytaj także: CIPP „bije” kolejne rekordy. III Konferencja CIPP Technology Days