Prace wiertnicze, z komory startowej przy ul. Świderskiej, rozpoczęto 2 listopada, prowadzono je 24 godz./dobę. Wykorzystano metodę Direct Pipe. Nowy kanał ma 800 m długości, tym samym pod tym względem to rekordowy przewiert Direct Pipe w Polsce. Średnica rurociągu, który zaplanowano na głębokości minimum 7 m pod rzeką, to 1,2 m. Wiercenie zakończono 6 grudnia (komora odbiorcza w okolicy ul. Farysa). Kolejny krok to przepięcie ścieków z tymczasowego rurociągu na moście pontonowym – prace te rozpoczęto niezwłocznie po wykonaniu całego przewiertu.

W Warszawie powstanie też drugi, sąsiedni kolektor pod Wisłą; umowa z wykonawcą podpisana ma być jeszcze w tym roku, a kanał do użytku powinien zostać oddany w czerwcu 2021 r.

Awaria w Warszawie. Co się stało?

Wszystko to efekt tego- i ubiegłorocznej awarii systemu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka. Cały planowany nowy układ przesyłowy (inwestycja ma cztery fazy) ma być oddany do użytku w sierpniu 2022 r. Z kolei na usunięcie awarii istniejącego kolektora, w części znajdującego się w tunelu pod Wisłą, Warszawa ma 48 miesięcy.

Zobacz nasz serwis specjalny AWARIA KOLEKTORA W WARSZAWIE