• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Baltic Pipe: najdłuższy przewiert w części lądowej

Opublikowano: 09-12-2021 Źródło: Gaz-System

Pod Wartą w woj. lubuskim prowadzone są prace przy przewiercie o długości 1400 m. Jest to najdłuższe bezwykopowe przekroczenie realizowane w technologii Direct Pipe na trasie gazociągu o średnicy 1000 mm. Zakończenie tych robót zaplanowano na styczeń 2022 r.


Fot. Gaz-System Fot. Gaz-System
  • Na dwóch gazociągach w projekcie Baltic Pipe zaplanowano 120 przejść bezwykopowych
  • Głowica wiercąca pod Wartą ma średnicę 1110 mm
  • Rurociąg w najniższym punkcie będzie położony około 40 m pod rzeką

Technologia bezwykopowych przewiertów umożliwia mało inwazyjne przekraczanie trudnych geologicznie lub urbanizacyjnie terenów. Na lądowym odcinku gazociągu Baltic Pipe technologię tę wykorzystamy w 120 skrzyżowaniach m.in. z drogami, wiaduktami oraz rzekami – powiedział Krzysztof Jackowski, wiceprezes GAZ-System.

Prace po przygotowaniach

Od września prowadzono przygotowania, podczas których zespawano rury dzieląc je na cztery sekcje, każda o masie ponad 200 ton. Połączone odcinki przeszły wstępną próbę szczelności. Powstało zaplecze wraz z komorą startową o wymiarach 6x42 m. 24 listopada 2021 r. rozpoczęło się wiercenie otworu pod Wartą. Układany gazociąg ma średnicę 1000 mm, natomiast głowica wiercąca 1110 mm. Łącznie przewiert będzie miał długość 1400 m, a sam gazociąg zostanie zainstalowany na głębokości około 30 m (w najniższym punkcie będzie na głębokości 40 m). Prace powinny zakończyć się w połowie stycznia 2022 r.


Przewiert na budowie gazociągu Goleniów–Lwówek

W ramach budowy lądowej części Baltic Pipe w Polsce, powstają trzy tłocznie i wykonywane są dwa gazociągi: Niechorze–Płoty oraz Goleniów–Lwówek. Przewiert pod Wartą jest realizowany właśnie jako część tego drugiego. Na całej tej trasie zaplanowano 98 przejść bezwykopowych, w tym 93 przeciski i mikrotunele, jeden HDD oraz cztery Direct Pipe. Wykonano już 97 takich zadań, w tym przekroczenia rzek: Ina, Pełcz oraz Krąpiel. Pod Wartę realizowane jest ostatnie.

Prace związane z układaniem gazociągu Goleniów–Lwówek przebiegają planowo, aktualnie pospawano i ułożono w wykopie 165 km z zaplanowanych 191 km trasy. Pierwszych pięć odcinków przeszło już próby wytrzymałości i szczelności, kolejne są do tego przygotowywane. Po tych testach, w następnym etapie, dojdzie wykonanie spoin gwarantowanych, czyli łączenia odcinków. Kocowe prace obejmą zasypanie i rekultywacją pasa inwestycji.

Mapa gazociągu Goleniów–Lwówek. Źródło: Gaz-System Mapa gazociągu Goleniów–Lwówek. Źródło: Gaz-System

22 przejścia bezwykopowe na trasie Niechorze–Płoty

Trwa też budowa w dwóch odcinkach gazociągu Niechorze–Płoty. Jeden stanowi rurociąg o średnicy 900 mm, który połączy Niechorze z terminalem odbiorczym w Konarzewie, a drugi, o średnicy 1000 mm – ten obiekt z węzłem przesyłu gazu w Płotach. Powstanie też infrastruktura towarzysząca. Aktualnie ułożono 85% całej trasy i wykonano ponad połowę z przewidzianych 22 przejść bezwykopowych. Prace są na zaawansowanym etapie spawania, układania i zasypywania gazociągu, trwają przygotowania do prób ciśnieniowych.

Postępuje też budowa trzech tłoczni dla projektu Baltic Pipe. W Goleniowie, Odolanowie i Gustorzynie wykonawcy prowadzą prace wykończeniowe przy budynkach, rurociągach oraz innych instalacjach technicznych, niezbędnych do funkcjonowania tłoczni.

Czas do października 2022 r.

Utrzymanie harmonogramu jest niezwykle ważne: 1 października 2022 r. gazociągiem Baltic Pipe ma popłynąć gaz do Polski. W wyniku całego przedsięwzięcia powstanie korytarz dostaw gazu ziemnego na rynek europejski. Surowiec z Norwegii będzie dostarczany na rynki duński i polski oraz do odbiorców w sąsiednich krajach. Będzie też możliwe przesyłanie gazu z Polski do Danii. Inwestycję realizują operatorzy gazociągów przesyłowych, polski Gaz-System oraz duński Energinet. Przedsięwzięcie ma status „Projektu wspólnego zainteresowania” (ang. Project of Common Interest) i uzyskało dofinansowanie ze środków unijnych z instrumentu finansowego „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF).

Przeczytaj także: Rozpoczyna się budowa gazociągu Gustorzyn–Wronów

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!