Jak porównać właściwości wykładzin szklanych i filcowych przeznaczonych do renowacji sieci wodociągowych? Warto posłuchać ekspertów – podczas najbliższej edycji konferencji Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Uwardzanymi na Miejscu temat ten podejmą Tomasz Goździor oraz Karolina Myk z firmy POliner sp. z o.o. Przedstawią też możliwości i ograniczenia wynikające z zastosowania różnych typów rękawów. Każdy offroad jest inny, ale przy dobrym doborze auta, kierowcy i pilota jesteśmy w stanie pokonać każdą trasę – podkreślają prelegenci.

Pojedynek: POliner Felt vs. POliner Glass

Wykładziny rękawowe CIPP z włókniny poliestrowej o strukturze filcowej mogą być nasączane żywicami poliestrowymi, winyloestrowymi lub epoksydowymi. Materiał nośny, tj. włóknina poliestrowa o strukturze filcowej, zapewnia dużą elastyczność wykładziny, a zatem idealne dopasowanie do kształtu przewodu oraz możliwość pokonywania łuków. Inicjowanie procesu kopolimeryzacji realizowane jest w zależności od zastosowanej żywicy, przez naświetlanie kompozytu promieniami UV lub termicznie.

Z kolei zastosowanie włókna szklanego typu Advantex® jako materiału nośnego pozwala na zwiększenie odporności produktu na proces starzenia. Specjalnie dobrane matotkaniny w procesie impregnacji poddawane są nasączaniu nienasyconą żywicą poliestrową lub winyloestrową. Żywice użyte do produkcji wykładzin po ich utwardzeniu, jako produkt finalny, nie mają żadnych oddziaływań wywołujących szkodliwy wpływ na środowisko. Gotowy produkt wyróżniają wysokie parametry mechaniczne zapewniające długotrwałą wytrzymałość. Inicjowanie procesu kopolimeryzacji realizowane jest, w zależności od rodzaju produktu, poprzez naświetlanie kompozytu promieniami UV, UV-LED lub termicznie.

Który rękaw "wygra"? Dowiedzą się uczestnicy VI Konferencji Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Uwardzanymi na Miejscu, która odbędzie się w dniach 30 marca–1 kwietnia. Dołącz do nich, rejestrując się na www konferencji. W ubiegłym roku konferencja przeprowadzona została wyłącznie online – tym razem zapraszamy nie tylko na platformę Akademia Inżynierii, ale i do dołączenia do obrad stacjonarnie, w Łodzi.