• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Relining kolektora Burakowskiego jako wzorcowy przykład renowacji bezwykopowej kolektorów wielkośrednicowych

Opublikowano: 26-04-2022 Źródło: inzynieria.com

Inwestor, projektant, inżynier kontraktu oraz wykonawca podzielili się swoimi doświadczeniami z renowacji kolektora Burakowskiego w Warszawie podczas webinarium, które odbyło się 20 kwietnia br.


Fot. Quality Studio Fot. Quality Studio

Seminarium online przeprowadzone na platformie edukacyjnej Akademia Inżynieria.com dotyczyło wyzwań oraz problemów napotkanych podczas renowacji jednego z największych kolektorów kanalizacyjnych w Polsce. Uczestnicy mieli okazję poznać punk widzenia wszystkich stron procesu inwestycyjnego – oczekiwania zamawiającego, wyzwania stawiane przed projektantem, stanowisko inżyniera kontraktu oraz najważniejsze aspekty procesów przygotowania i wykonania renowacji. 

Kolektor Burakowski przecina Żoliborz i Bielany, odbierając nieczystości z lewobrzeżnej części Warszawy. Ma długość prawie 5 km i przebiega w zagłębieniu od 5 do 14 m pod powierzchnią gruntu.  

Kanał ten został zbudowany w latach 60. metodą górniczą w obudowie betonowej. Z racji jego wieku należało pomyśleć jak zabezpieczyć kolektor tranzytowy o takich wymiarach i przepustowości, aby można było bezpiecznie odprowadzać ścieki do oczyszczalni – mówił przedstawiciel strony zamawiającej Maciej Paszkiewicz – Dyrektor Działu Nadzoru Realizacji Projektów w MPWiK S.A.

Daniel Grabowski, Maciej Paszkiewicz- MPWiK S.A. / Fot. Quality Studio
Daniel Grabowski, Maciej Paszkiewicz- MPWiK S.A. / Fot. Quality Studio

Wybudowaliśmy w pierwszej kolejności kolektor Burakowski Bis – dopiero to umożliwiło planowanie prac renowacyjnych starego kolektora. Podczas drugiego etapu budowy Burakowskiego BIS w 2015 r. ujawniono w jak bardzo złym stanie jest pierwszy kanał: okazało się, że w niektórych miejscach beton posiada wytrzymałość zaledwie 8,51 MPa, a jego grubość nie przekracza 10 cm. Dodatkowo w czasie inspekcji odkryto liczne spękania na jego długości a pewne odcinki wymagały natychmiastowego wzmocnienia i zabezpieczenia – przyznał Paszkiewicz.

W kolejnym wystąpieniu, projektant Stanisław Szczekarewicz reprezentujący firmę GSG Industria Sp. z o. o. tłumaczył:  95% kolektora przebiega pod nowymi nawierzchniami ulic Marymonckiej i Słowackiego, ze względu na taką lokalizację wspólnie z zamawiającym zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie – można powiedzieć pilotażowej na skalę Polski – renowacji z jednego wykopu odcinka o długości blisko 3 km. 

Ponieważ jednym z wymogów było zachowanie jak największej przepustowości kanału, a znaczne ograniczenia stanowiły też liczne uszkodzenia betonowej konstrukcji kolektora, wybrano relining - bezwykopową metodę renowacji modułami GRP.

Ze względu na niską wytrzymałość kinety kolektora moduły GRP musiały charakteryzować się przede wszystkim niewielką masą, dlatego wskazaliśmy na konieczność wykonania modułów GRP bez żadnego wypełniacza, dzięki temu ich waga była o połowę niższa od modeli zawierających taki wypełniacz z piasku kwarcowego - mówił projektant.

Konieczność zastosowania takich rozwiązań potwierdzili w swojej prelekcji przedstawiciele konsorcjum wykonawczego: Blejkan S.A., Abikorp PRI Sp. z o.o., Terlan Sp. z o.o.

Mariusz Iwanejko, Piotr Kucharzewski - Blejkan S.A. / Fot. Quality Studio
Mariusz Iwanejko, Piotr Kucharzewski - Blejkan S.A. / Fot. Quality Studio

Ściana modułu z czystego GRP daje gwarancję długowieczności i użytkowej sprawności przez lata oraz odporność na uszkodzenia podczas montażu – tłumaczył Mariusz Iwanejko z Blejkan S. A. – Aby idealnie dopasować kształt modułów do wnętrza kolektora, były one produkowane metodą nawojową z dodatkowym wykorzystaniem włókniny szklanej, co zwiększa wytrzymałość na rozciąganie. Wykończenie odbywało się przez laminowanie ręczne – podkreślał.

Problemy napotkane podczas realizacji projektu omówili przedstawiciele inżyniera kontraktu: Małgorzata Mackiewicz-Mikulska oraz Marcin Burger z PM Partners sp. z o.o.

Za realizację seminarium online odpowiadało Quality Studio a portal inzynieria.com objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Czytaj także: Mikrotunelowanie na budowie kolektora w Rzeszowie

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.