Prace na osiedlu Podłęże zaplanowano od 1 do 4 kwietnia. Jednak aby zwiększyć obszar kompleksowego czyszczenia, prace zostały przedłużone o pięć dni. Płukanie wykonano na czynnej sieci wodociągowej, bez rozkopów, przecinania rur, zamykania przyłączy, z wykorzystaniem wody z sieci oraz sprężonego powietrza. Prace wykonywane były, w godzinach od 22 do 6 rano tak by zminimalizować braki i zakłócenia w dostawie wody dla mieszkańców.

Naturalny osad, czy też tzw. twarde osady wpływające na barwę wody na osiedlu Podłęże zostały usunięte poprzez płukanie sieci metodą hydropneumatyczną - wyjaśnia Sławomir Grucel, rzecznik prasowy MPWiK. - Jest to metoda dwuetapowa. Etap pierwszy to płukanie sieci za pomocą wody chlorowanej i wtłoczonego powietrza, natomiast drugi to czyszczenie sieci za pomocą wody chlorowanej, powietrza i naturalnego czyściwa, jakim jest sól kamienna.

W pierwszej kolejności płukanie z użyciem środka spożywczego wykonano w rejonie ul. Towarowej i ul. Wilczej, stopniowo przechodząc w pobliże Al. Piłsudskiego, dochodząc, aż do ul. Grunwaldzkiej. W ten sposób wyczyszczono sieć wodociągową o łącznej długości 7 km na terenie osiedli Podłęże I oraz Podłęże II. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na około 8 zł za metr bieżący.Hydropneumatyczna metoda czyszczenia sieci wodociągowych usuwa osady powstałe na przełomie kilkudziesięciu lat eksploatacji sieci. O jej skuteczności przekonało się już wiele zakładów gospodarki wodnej na terenie Polski, m.in. RPWiK Sosnowiec.