Holenderska spółka Tidal Bridge BV, za której nazwą kryły się firma Strukton (od maja br. zastąpiona przez firmę BAM) oraz holenderska agencja Dutch Expansion Capital (DEC), rozpoczęła już dwa lata temu realizację projektu mostu, w którego strukturę wbudowana ma być elektrownia pływowa. Pierwszy tego typu obiekt powstać ma w Indonezji, we współpracy z PT Perusahaan Listrik Negara (PLN), a jego budowa kosztować ma łącznie 550 mln USD. 

Przeprawa, Pancadila Palmerah Bridge, zostanie zbudowana pomiędzy wyspami Flores i Adonara, przez cieśninę Larantuka. Osiągnie długość około 1 km, prawdopodobnie 810 m. Pod spodem zainstalowane zostaną turbiny Tocardo T2. 

Zaproponowaliśmy budowę elektrowni – powiedział Latif Gau, CEO Tidal Bridge Indonesia – a most będzie bonusem

Po zakończeniu pierwszego etapu realizacji elektrownia uzyska moc od 18 do 23 MW, a po finalizacji całego projektu moc ta zwiększy się do 90-115 MW. Obiekt zostanie włączony do eksploatacji w 2020 r.; docelowo ma produkować energię elektryczną dla 500 tys. mieszkańców wysp.

Przygotowania do budowy pierwszego tego typu mostu w Indonezji i prawdopodobnie na świecie trwają długo, również dlatego, że – jak zdradził Gau – niezwykle czasochłonne jest przekonanie indonezyjskich władz do wsparcia projektu oraz uzyskanie koniecznych pozwoleń.

Minister energii i surowców mineralnych, Ignassius Jonan, podkreśla, że z budową przeprawy wiąże nadzieję na rozwój wyspy Adonary. 

Inwestorzy zapowiadają, że jeśli realizacja projektu zakończy się sukcesem, zbudują kolejne mosty. Agence Francaise de Development (AFD), przy wsparciu Bandung Institute of Technology i innych, wyznaczyła trzy możliwe lokalizacje w Indonezji: cieśninę Larantuka, gdzie zrealizowana zostanie w ciągu najbliższych lat pierwsza inwestycja, cieśnina Kelang oraz cieśnina Alas. Być może w ramach kolejnego studium wskazane zostaną kolejne propozycje.

Indonezja to największy kraj położony na archipelagu, pomiędzy poszczególnymi wyspami znajdują się cieśniny o dużym potencjale w zakresie wykorzystania energii fal i pływów morskich.

Przeczytaj także: Gdzie w Polsce powstanie morska elektrownia wiatrowa?