Ministerstwo Środowiska przeprowadza badania związane z eksploatacją gazu łupkowego, które mają potrwać prawdopodobnie do 2015 r. Jak wynika z pierwszych danych, nic nie wskazuje na to, aby tego typu działalność stanowiła zagrożenie dla środowiska.
Fot. lupkipolskie.pl
Obecnie trwają badania w pięciu lokalizacjach we wszystkich trzech basenach występowania gazu łupkowego: bałtyckim, podlaskim i lubelskim. Resort środowiska chce w tym roku rozszerzyć zakres przeprowadzania pomiarów o dwie koncesje.
Jak podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Piotr Woźniak, Główny Geolog Kraju i wiceminister środowiska, do badań zaangażowano w nich najlepszych specjalistów. „Mierzymy wszystkie możliwe ryzyka środowiskowe, począwszy od hałasu, skażenia wody, powietrza. To wszystko jest parametryzowane. Zaangażowaliśmy do tego najlepszych specjalistów, jakich mamy w kraju, od Głównego Instytutu Górnictwa po Politechnikę Gdańską, cały przekrój najbardziej wyspecjalizowanych jednostek, jakie mamy”.
Badania na wszystkich etapach cyklu wydobywczego
Ministerstwo chce wykonać pomiar stanu początkowego, czyli przed rozpoczęciem wierceń, a następnie kontynuować badania w trakcie wszystkich etapów procesu wydobywczego, jak również po zlikwidowaniu placu wiertniczego. Następnie wyniki zostaną opublikowane. Dzięki projektowi będzie można ocenić realny wpływ poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego na środowisko.
Dotychczas zakończono pomiary stanu początkowego, a w kilku przypadkach również po odwiertach. Resort zapewnia, że nie wykazały one żadnych niepokojących skutków dla środowiska. Cały projekt badawczy zakończy się prawdopodobnie w 2015 r.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.