16 stycznia br. w PERN "Przyjaźń" miała miejsce debata zorganizowana w 50. rocznicę utworzenia spółki i uruchomienia polskiego odcinka rurociągu "Przyjaźń". Spotkanie dotyczyło przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.
Fot. z archiwum www.pern.com.pl
Za najważniejszy wniosek z wczorajszej debaty można uznać potrzebę dywersyfikacji dostaw ropy naftowej, przy wykorzystaniu możliwości przesyłowych tego surowca z Rosji.
Bezpieczeństwo dostaw ropy
W tym roku zostanie ukończona trzecia nitka polskiego rurociągu „Przyjaźń” – z Adamowa przy granicy z Białorusią do Płocka. Wartość ropy transportowanej nim do polskich i niemieckich rafinerii to ponad 40 mld USD. Prezes PERN Marcin Moskalewicz podkreślił, że: Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo przesyłu ropy i możliwości jej przesyłu w różnych kierunkach, ze wschodu na zachód, z północy do centrum kraju oraz z centrum na północ.
80 % dostaw surowca odbywa się na podstawie umów długoterminowych, a 20% w ramach zakupów doraźnych – zapewnia to bezpieczeństwo w dostawach ropy. Ich ciągłość i stabilność zapewnia także fakt, iż płocki koncern posiada kilku dostawców, a kontrakty nigdy nie kończą się w jednym czasie.
W debacie wziął udział także przedstawiciel Grupy Lotos, który również podkreślił potrzebę dywersyfikacji dostaw, także ze względu na rodzaj transportu – oprócz rurociągu także drogą morską.
Zwrócono także uwagę na optymalizację kosztów – największe szanse na przetrwanie mają najbardziej wydajne rafinerie. Dla tych położonych w głębi lądu, dostarczanie surowca rurociągami jest kluczowe.
W spotkaniu udział wziął także wiceminister skarbu państwa Zdzisław Gawlik, który podkreślił, że w sposób sprawny i efektywny, a przede wszystkim stały musi przebiegać współpraca gospodarcza między państwami, przez które przebiega magistrala, aby rurociąg „Przyjaźń” mógł funkcjonować prawidłowo.
Nowy terminal naftowy w Gdańsku w 2018 r.
Istotny jest także fakt, że w 2014 r. planowane jest rozpoczęcie rozbudowy gdańskiego Naftoportu oraz rozpoczęcie przez PERN budowy nowoczesnego terminalu taftowego w Gdańsku. To również umocni bezpieczeństwo energetyczne kraju i pozwoli na magazynowanie oraz obrót ropą naftową, paliwami i produktami chemicznymi.
Wiceminister skarbu państwa dodał również, że dzięki nowej inwestycji, Polska znajdzie się w grupie państw zajmujących się międzynarodowym handlem ropą, paliwami i produktami chemicznymi. Budowa nowego terminalu ma się zakończyć do 2018 r., a jej koszt wyniesie ponad 820 mln zł.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.