Każdego roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) prowadzi badania jakości paliw płynnych. Przedstawiamy wyniki wstępnych analiz przeprowadzonych w minionym roku.
Czy w Polsce kupujemy paliwo dobrej jakości? /Fot. Shutterstock
W 2016 r. UOKiK przeprowadził badania 933 próbek paliwa pobranych z 933 losowo wybranych stacji. Ze wstępnych analiz wynika, że wymagań nie spełniło 2,36% pobranych próbek paliw płynnych. Co ciekawe, częściej była to benzyna (2,64%) niż olej napędowy (1,99%).
W którym regionie jest najgorzej?
Z danych przedstawionych przez UOKiK wynika największe nieprawidłowości w 2016 r. stwierdzono w woj. warmińsko-mazurskim (9,26% zbadanych próbek), lubuskim (7,02%) i mazowieckim (5,88%).
Jakie parametry przekroczone?
Najczęściej kwestionowanymi parametrami w przypadku oleju napędowego były odporność na utlenianie podawana w godzinach (minimalna wartość wynosi 20 h) oraz zbyt niska temperatura zapłonu. Utlenianie objawia się mętnieniem paliwa i powstawaniem osadów żywicznych w zbiorniku i systemie zasilania. Prowadzić to może m.in. do zatykania filtrów paliwa, zanieczyszczenia zaworów wtryskowych oraz innych usterek w różnych elementach układu paliwowego. Zbyt niska temperatura zapłonu stwarza niebezpieczeństwo wybuchu oparów oleju podczas nalewania paliwa z dystrybutora do baku – poinformowała Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.
LPG
W wyniku badań jakości gazu skroplonego (LPG) w 2016 r. wykryto natomiast nieprawidłowości w przypadku 1,88% sprawdzonych próbek. Nieprawidłowości te dotyczyły m.in. przekroczeń dopuszczalnego poziomu całkowitej zawartości siarki.
Zobacz także: "Handel nielegalnym paliwem. Straty rzędu 700 mln zł"
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.